ПРОДУКТИВНІСТЬ КОРОТКОРОТАЦІЙНИХ ЗЕРНОВИХ СІВОЗМІН ТА СМУГОВОГО ОБРОБІТКУ В СУЧАСНИХ РЕАЛІЯХ КЛІМАТИЧНИХ ЗМІН
Ключові слова:
короткоротаційна сівозміна, смуговий обробіток, оранка, пунктирна і шахова сівба, продуктивність, урожайність, джерела ефективностіАнотація
У статті викладена стратегія удосконалення та інновації структури посівних площ з урахуванням сучасних реалій кліматичних змін; встановлено, що високопродуктивними й екологічними є 3-пільні зернові сівозміни із насиченням зернобобовими та просапними культурами, узагальнені їхні техніко-економічні переваги.Метою досліджень було обґрунтувати доцільність та методи реалізації технології смугового обробітку ґрунту в короткоротаційній зерновій сівозміні та визначити її ефективність.
Методи досліджень: аналітичний; лабораторно-польовий, статистичний, розрахунковий за методиками Б. А. Доспєхова [1] і загальноприйнятими агрономічними та економічними методиками.
Результати. Обґрунтовані перспективи короткоротаційної сівозміни в умовах зміни клімату та доцільність її впровадження в ґрунтово-кліматичній зоні Лісостепу України на прикладі вирощування кукурудзи і сої. Акцентовано увагу на джерелах ефективності та викладені основні рекомендації щодо комплексів машин для ресурсоощадних технологій вирощування зернових культур у фермерських господарствах малого і середнього рівнів.
Висновки.
1. Аналіз ресурсоощадних технологій вирощування кукурудзи та сої визначив смуговий обробіток ґрунту як перспективний.
2. Встановлено, що смуговий обробіток ґрунту має перевагу в накопиченні та збереженні вологи в порівнянні з традиційним обробітком, що є актуальним в умовах зміни клімату.
3. Урожайність зерна кукурудзи на смуговому обробітку з пунктирним і шаховим способом сівби переважає аналогічний показник на оранці на (22…27) % вище Контролю – без добрив; на (8…13) % – із внесенням добрив).
4. Використання смугового обробітку порівняно з традиційною оранкою знижує затрати праці майже на 40 %, витрати палива на 50 %, прямі експлуатаційні витрати на (24…29) % та загалом прогнозує зниження собівартості зерна.
5. Смуговий обробіток – енергоощадний агротехнічний прийом, ефективність якого досягається поєднанням таких чинників: зменшенням витрат на обробіток ґрунту; використанням ефективної дії локально розміщених добрив; волого- та теплоутримувальної дії поверхневого шару рослинних решток; демпферного ефекту вологозабезпечення кореневої системи сходів завдяки міграції води в смуговому та міжсмуговому просторі.
Посилання
Доспехов Б.А. Методика полевого опыта (с основами статистической обработки результатов исследований). – М.: Агропромиздат, 1985. – 351 с.
Звіт про науково-дослідну роботу № д.р. 0114U005382/2016 «Дослідження новітніх техніко-технологічних рішень смугового обробітку ґрунту»/ Тема 02.1.1. – Дослідницьке, 2016.
Corn Response as Affected by Planting Distance from the Center of Strip-Till Fertilized Rows //Автори: Adee, Eric; Hansel, Fernando D.; Diaz, Dorivar A. Ruiz; із співавторами /FRONTIERS IN PLANT SCIENCE. – Том: 7. – Номер статті: 1232. – Опубліковано: серпень, 18. 2016.
Шляхи реалізації смугового обробітку в малих і середніх господарствах / Шустік Л., Громадська В., Мариніна Л., Негуляєва Н., Супрун В.// Зб. наук. пр./ УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. – Випуск №21(35), 2017.
Агроекологічні підходи до підвищення продуктивності короткоротаційних соєво-кукурудзяних сівозмін залежно від ступеня насичення культурами та їх системи удобрення в Лісостепу України / [В.Петриченко, С. Колісник, О. Панасюк, Л. Броннікова]. – Корми і кормовиробництво, 2007. – Вип. 59. – С. 3-9.
Soybean Spatiotemporal Yield and Economic Variability as Affected by Tillage and Crop Rotation //Автори: Al-Kaisi, Mahdi M.; Archontoulis, Sotirios; Kwaw-Mensah, David / AGRONOMY JOURNAL. – Том 108. – Вип. 3. – С. 1267-1280. – Опубліковано: травень-червень 2016.
Основи наукових досліджень в агрономії: Підручник /Єщенко В.О., Копитко П.Г., Опришко В.П., Костогриз П.В. [за ред. В.О. Єщенка]. – К.: Дія, 2005. – 288 с.
Методика державного сортовипробування сільськогосподарських культур (зернові, круп’яні та зернобобові культури) / За ред. В.В. Волкодава. – К., 2001. – 69 с.
Качинский Н.А. О структуре почвы, некоторых ее свойствах и дифференциальной порозности. /Почвоведение. – № 6, 1947.
Протокол державних типових випробувань № 01-25-2018. Сівалка універсальна просапна пневматична VEGA-8, модернізована зі схемою висіву «Twin-Row». – Дослідницьке, 2018.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).