ШЛЯХИ ПРОТИДІЇ ДЕСТРУКТИВНИМ ПРОЦЕСАМ ДЕГРАДАЦІЇ ЗЕМЕЛЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
Ключові слова:
Деградація ґрунту, Агросинергетика, Гумус, Мікробіологічні препарати, Біодеструктори, Комплексний підхід, Системні агротехнологічні рішення, Родючість ґрунту.Анотація
Метою дослідження є визначення основних шляхів протидії деструктивним процесам, які відбуваються на землях сільськогосподарського призначення, формулювання системних агротехнологічних рішень з планового відродження родючості ґрунтів. У роботі проаналізовано передумови та причини негативних явищ, які відбуваються на землях сільськогосподарського призначення протягом останніх десятиліть, визначено ключові проблеми рослинництва та концептуальні підходи їх подолання.Методами дослідження є опрацювання експериментальних даних, отриманих під час проведення багаторічних лабораторних та польових дослідів.
Результатами досліджень є обгрунтування доцільності використання послідовних біотехнологічних кроків з оптимізації захисту та живлення рослин з обов’язковим застосуванням біологічних комплексів, які мають властивості поліпшувачів та деструкторів ґрунту, для відновлення біологічного потенціалу сільськогосподарських земель, активації природного біозахисного екрана та підвищення ефективності дії грунтово-поглинального комплексу агроценозу загалом. Системне поєднання переваг енергоощадних технологій обробітку ґрунту та сучасних біотехнологічних рішень з оптимізації живлення та захисту рослин створюють ефект «агросинегетичного вибуху», здатного малими збуреннями, які резонують з природно-кліматичною суперсистемою та структурною базою рослинництва, отримувати позитивний результат, нелінійно пов’язаний з рівнем безпосередніх витрат.
Висновками дослідження є практичні рекомендації використання системних біотехнологічних заходів з «агросинергетики» та коригування наявних технологічних принципів захисту й живлення сільськогосподарських культур, інтеграції нових обов’язкових біотехнологічних процедур з відновлення родючості ґрунту, що дає можливість не тільки зупинити руйнівні процеси з деградації ґрунтів, а й зробити виробничий процес вирощування рослин керованим і високоприбутковим, створює умови для адаптації сільськогосподарських культур до незворотних змін клімату з поступовим нарощуванням потенціалу агроценозу до секвестрації парникових газів.
Посилання
Охорона грунтів: Підручник / М. К. Шикула, О. Ф. Гнатенко, Л. Р. Петренко, М. В. Капштик. – 2-ге вид., випр. – К.: Т-во «Знання», КОО, 2004. – 398 с.
Біосфера і агротехнології, інженерні рішення/ В. Кравчук, А. Кушнарьов, В. Таргоня, М. Павлишин, В. Гусар// за редакцією В. Кравчука; УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого – Дослідницьке, 2015. – 228 с.
Біологічно активні речовини в рослинництві / З. М. Грицаєнко, С. П. Пономаренко, В. П. Карпенко, І. Б. Леонтюк // за редакцією З. М. Грицаєнко; - К.: Нічлава, 2008. – 352 с.: іл. 35.
Биорегуляция микробно-растительных систем: Монография / Г. А. Иутинская, С. П. Пономаренко, Е.И. Андреюк и др.; Под общей ред. Г. А. Иутинской, С. П. Пономаренко. – К.: Ничлава, 2010. – 464 с.: ил.
Фітозахисні та рістрегулювальні властивості метаболітних препаратів на основі ґрунтових стрептоміцетів / Л. О. Білявська, B. Є. Козирицька, Ю. В. Коломієць, О. А. Бабич // Доповіді НАН України, 2015. - С. 131-137.
Мікробні препарати для рослинництва: Методичні рекомендації / Г. О. Іутинська, Л.О. Білявська, Н. О. Леонова, А. М. Литовченко та ін. // Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, - К.: 2017 – 83 с.
А. Литовченко, М. Павлишин, В. Гусар. Стратегії та інструменти формування інвестиційної привабливості українських чорноземів // Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства: зб. наук. пр. / УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого.- Дослідницьке, 2018.- Вип. 22 (36).- с. 141-150.
http://agroportal.ua/ua/publishing/lichnyi- vzglyad/degradatsiya-pochv-v-ukraine-tochka-otscheta-k-nulyu/
https://superagronom.com/news/2870-degradatsiya-gruntiv-ye-seryoznoyu-problemoyu-dlya-ukrayini
https://ua.interfax.com.ua/news/general/ 549272.html
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).