ДОСЛІДЖЕННЯ ФУНКЦІОНУВАННЯ КОМБІНОВАНОГО ГРУНТООБРОБНО-ПОСІВНОГО АГРЕГАТА ДЛЯ СІВБИ СИДЕРАЛЬНИХ КУЛЬТУР
Ключові слова:
Системо-аналогова модель, Комбінований ґрунтообробно-посівний агрегат, Тарілчастий розсіювач, Рівномірність розсіювання, Управління процесом висіву.Анотація
Мета. У статті наведена системо-аналогова модель функціонування технологічного процесу комбінованого ґрунтообробно-посівного агрегата, яка представлена математичними моделями.Методи досліджень. Теоретичні дослідження виконано з використанням положень, законів і методів класичної механіки, математики та статистики.
Результати. У статті запропоновано перспективну технологію для сівби сидеральних культур та доцільність використання комбінованих ґрунтообробно-посівних агрегатів (КГПА).
Для моделювання КГПА нами запропонована концепція та системо-аналогова модель функціонування технологічного процесу як два функціональні блоки: блок технологічності (установлена норми висіву зі зміною швидкості агрегата) та блок якості висіву (рівномірність висіву визначеними параметрами насіннєпровода і тарілчастого розсіювача).
Дослідження параметрів функціональних блоків представлено математичними моделями КГПА (миттєвої швидкості машинно-тракторного агрегата Vаг в координатах місцерозташування, динамічних параметрів висівного апарата котушкового типу на кожній і-й ділянці та динаміки руху насіння по насіннєпроводу).
На основі аналітичних розрахунків визначено величину ділянки розсіювання хпад, щільності розподілу насіння по ширині та напрямку руху агрегата f (x, y) залежно від швидкості повітронасіннєвої суміші Vпн і конструкційних параметрів тарілчастого розсіювача: кутів розкриття нижньої пластини розсіювача та висоти його установки НД на агрегаті.
Параметри узгоджені між собою як схема взаємодії функціональних блоків технологічності та якості висіву. Представлено принципи синергетичного синтезу показників комбінованого ґрунтообробно-посівного агрегата та складові функціоналів технологічності (F1) і якості (F2). Запропонована схема управління технологічними процесами в лабораторних і польових дослідженнях.
Висновки. На основі досліджень запропоновано базу для моделювання та проектування комбінованих ґрунтообробно-посівних агрегатів дрібнонасіннєвих сидеральних культур.
Посилання
М. Новохацький. Н. Нілова. П. Погорілий. Сидерати біологічний фактор відтворення родючості грунту. Зб. наук. праць УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. Дослідницьке. 2015. С. 382-394.
Шустік Л., Гайдай Т. Пошук альтернативних енергоощадних технологій і дослідження для посіву дрібнонасіннєвих культур. Зб. наук. праць УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. Дослідницьке. 2012. Вип. 16(30). Книга 2. С. 116-119.
Емельянов А. М., Щитов С. В., Фролова Г. Н. Математическое моделирование исследования криволинейного движения трактора МТЗ-82 со сдвоенными колесами. Благовещенск. Дальневосточный аграрный вестник. Вып. №1/2007. С. 101-109.
Аніскевич Л. В. Модель функціонування машини в системі точного землеробства. Сб. научн. труд. Керченского морского техн. института «Механизация производственных процессов рыбного хозяйства. промышленных и аграрных предприятий». Вып. 1. Керчь. 2001. С. 112-118.
Погорелый Л. В., Сысолин П. В. Почвообрабатывающие и посевные машины. история. машиностроение. конструирование. Київ. Феникс. 2005. 264 с.
Молофеев В. Ю. Математическая модель движения семян по семяпроводу. Москва. Достижения науки и техники АПК. №4. 2007. С. 3-6.
Бузенков Г. М., Ма С. А. Машины для посева сельскохозяйственных культур. Москва. Машиностроение. 1976. 279 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).