ВПЛИВ ОБРОБКИ НАСІННЯ КОМПЛЕКСНИМ МІКОРИЗОТВІРНИМ ПРЕПАРАТОМ МІКОФРЕНД НА ПРОДУКТИВНІСТЬ СОЇ В УМОВАХ ПРАВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ
Ключові слова:
Біопрепарати, Мікориза, Бульбочкові бактерії, Обробка насіння, Соя, Врожайність.Анотація
Метою досліджень є визначення впливу обробки насіння комплексним мікоризотвірнимбіопрепаратом МікоФренд на продуктивність сої в умовах Правобережного Лісостепу України.
Методи досліджень: теоретичні – аналіз і синтез наукових літературних інформаційних ресурсів; польові та лабораторні дослідження – проводили згідно зі стандартними методами досліджень в агрономії протягом 2017-2018 років на Хмельницької ДСГДС, розташованій в Правобережному Лісостепу України.
Результати досліджень. У статті обґрунтовано доцільність використання обробки насіння сої біопрепаратами для підвищення урожайності культури та зниження собівартості продукції, завдяки забезпеченню мікоризою надходження з ґрунту важкодоступних елементів (фосфору, калію, міді, цинку, нікелю тощо) та вологи, азоту (за допомогою азотфіксації бульбочковими бактеріями) та стимуляторів росту. Інокуляція насіння сої біопрепаратами Різолайн з протектором Різосейв та за сумісного використання з мікоризотвірним препаратом МікоФренд істотно впливали на розвиток репродуктивних органів рослин. Спостерігається збільшення кількості бобів на рослині від 15,75 шт. на контролі до 18,65-19,0 за використання біопрепаратів. Зростає також і кількість насінин на рослині на 5,8-7,4 шт. порівняно з контролем. Маса 1000 зерен також збільшується від 150,98 г на контролі до 154,85-156,95 г за обробки насіння біопрепаратами. Встановлено збільшення продуктивності сої від окремого застосування інокуляції бобових бульбочковими бактеріями (Різолайн + Різосейв) та мікоризотвірними грибами (МікоФренд), а також за сумісного їх застосування. Застосування біопрепаратів підвищує врожайність від 2,16 т/га на контролі до 2,61 за використання бульбочкових бактерій (Різолайн, 2 л/т + Різосейв, 2 л/т) та 2,69 від застосування мікоризотвірних грибів (МікоФренд, 1,5 л/т). Найбільшу продуктивність (2,74 т/га) одержали за сумісного використання препаратів. Приріст до контролю за таких умов складає 0,58 т/га.
Висновки. Використання біопрепаратів для обробки насіння сої сприяє підвищенню урожайності та покращенню господарсько-цінних показників завдяки збільшенню активності симбіотичної азотфіксації, площі поглинання кореневої системи рослин та покращенню забезпечення
рослин сої з ґрунту фосфором, калієм і мікроелементами (Cu, Fe, Mn, і ін.). Найвищий приріст – 0,58 т/га, – спостерігається за сумісного використання бульбочкових бактерій (Різолайн, 2 л/т + Різосейв, 2 л/т) та мікоризи (МікоФренд, 1,5 л/т), урожайність складає 2,74 т/га.
Посилання
Catroux G. Trends in rhizobial inoculants production and use / G. Catroux, A. Hartmann, C. Revellin // Plant and Soil. – 2001. – Vol. 230, № 1. – P. 21-30.
Бабич А. А. Влияние азотного питания на показатели величины и качества зерна сои в условиях Лесостепи Украины / А. А. Бабич, В. Ф. Петриченко, А. П. Ковальчук // Сучасні проблеми виробництва і використання кормового зерна і сої : Симпозіум ІІ : матеріали І Всеукр. (міжнар.) наук.-практ. конф. – Вінниця, 1993. – С. 22-24.
Бабич А. О. Селекція і розміщення виробництва сої в Україні / А. О. Бабич, А .А. Бабич-Побережна. – К. : ФОП Данилюк В. Г., 2008. – 216 с.
Камінський В. Ф. Формування продуктивності сої залежно від агротехнічних заходів в умовах північного Лісостепу України / В. Ф. Камінський, Н. П. Мосьондз // Корми і кормовиробництво. – 2010. – № 67. – C. 45-50.
Коць С. Я. Биологическая фиксация азота: бобово-ризобиальный симбиоз: // Коць С. Я., Моргун В. В., Патыка В. Ф., Маличенко С. М., Маменко П. Н., Киризий Д. А., Михалкив Л. М., Береговенко С. К., Мельникова Н. Н. [монография: в 4-х т.]. – Т. 2. – К.: Логос, 2011. – 523 с.
Smith S. E. Mycorrhizal symbiosis / S. E. Smith, D. J. Read. – [2nd ed.]. – London: Academic Press, 1997. – 605 р.
Augé R. M. Water relations, drought and vesicular-arbuscular mycorrhizal Symbiosis. Mycorrhiza, 2001. V. 11. N.3. 42 p.
Космачевская Л. Н. Арбускулярно-везикулярная микориза: ее изучение и применение для повышения плодородия почв / Л. Н. Космачевская // АГРОЭКОИФО. – 2009. – № 2. – С. 2. – URL: http://lib2.znate.ru/docs/index-
html
Новицкая Н. В. Урожайность сои в зависимости от элементов технологии на черноземах типичных Лесостепи Украины / Н. В. Новицкая, А. В. Джемесюк // Вестник Алтайского государственного аграрного университета. – 2015. – № 5 (127). – С. 11-16. http://www.asau.ru/files/vestnik/2015/5/011-016.pdf
Петриченко В. Ф. Агробіологічне обґрунтування і розробка технологічних прийомів підвищення урожайності та якості насіння сої в Лісостепу України / В. Ф. Петриченко // Aвтореф. дис. д-рa с.-г. наук. – Київ, 1995. – 36 с.
Посыпанов Г. С. Азотфиксация бобовых культур в зависимости от почвенно-климатических условий // Минеральный и биологический азот в земледелии СССР. – М.: Наука, 1985. — С. 75—78.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).