ЕФЕКТИВНІСТЬ УТИЛІЗАЦІЇ ВІДХОДІВ ТВАРИННИЦТВА З ВИКОРИСТАННЯМ ТВЕРДОФАЗНОГО ФЕРМЕНТЕРА
Ключові слова:
Твердофазний ферментер, Органічна маса, Біомаса, Тверді відходи тваринництва, Біогаз, Рідкофазна/твердофазна ферментація.Анотація
Процес анаеробної ферментації органічної маси став відомим порівняно недавно. Використання метанотвірних організмів знайшло широке застосування в технології біоконверсної ферментації гною та інших органічних відходів, в якому кінцеві продукти складаються в основному з двооксиду вуглецю і метану. Метою дослідження є підвищення ефективності утилізації вторинної сировини тваринництва відповідно до Закону України «Про вторинні продукти тваринного походження» та отримання високоякісних біологічно активних добрив з використанням твердофазного ферментера. У питанні розвитку технологій твердофазної ферментації необхідно приділити увагу удосконаленню мікробіологічних процесів ферментації біомаси та пошуку ефективних конструкційно-технологічних рішень ферментерів, особливо це стосується технологічних операцій завантаження біомаси, її безперервного перемішування і дотримання стабільного температурного режиму роботи ферментера. Узявши до уваги всі аспекти твердофазної ферментації, науковцями УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого був запропонований твердофазний ферментер з використанням нового конструктивного рішення подачі органічної маси по криволінійному трубопроводу. З використанням методики біоенергетичної оцінки біоконверсних технологій визначено напрямки підвищення біоенергетичного коефіцієнта, тобто, зростання біоенергетичної ефективності виробництва на перспективу. Отже, ферментація органічної маси дає змогу вирішити економічні, екологічні та санітарно-епідеміологічні проблеми, які виникають унаслідок накопичення великої кількості відходів тваринництва, а виробництво біогазу є однією з безвідходних технологій, яка виконує природоохоронну і ресурсоощадну функцію.Посилання
Закон України «Про вторинні продукти тваринного походження»: за станом на 7 квітня 2015 р. / Відомості Верховної Ради (ВВР), 2015, № 24, 171 с.
Ялі І.І. Механізація видалення гною на фермах і комплексах./ Ялі І.І., Дробот В.Ф. − К.: Урожай, 1981. − С. 64-72.
Лінник М.К. Технології і технічні засоби виробництва та використання органічних добрив // Лінник М.К., Сенчук М.М. – Глеваха, 2012. – 248 с.
Ревенко І.І. Машини та обладнання для тваринництва / Ревенко І.І., Брагінець М.В., Ребенко В.І. − К: Кондор, 2011. − С. 471-511.
Біоенергетичні системи в аграрному виробництві Навч. пос. За ред. д.т.н, проф. Голуба Г.А. [Г.А. Голуб, С.М. Кухарець, О.А. Марус О.А.] – К.: НУБіП України, 2017. 229 с.
Використання біомаси на енергетичні потреби в сільському господарстві. Біогазові технології /[Таргоня В.С, Клименко В.П., Луценко М.М., Бабинець Т.Л.]; – Дослідницьке. – 2009. – 72 с.
Єрмоленко В.О. Біологічно активні добрива. Технологія виробництва [монографія]/ [В.О. Єрмоленко, Л.О. Рудик, О.В. Єрмоленко] – Черкаси ЧДТУ, 2013. 178 с.
Achfild G. The methane generation-Feedlot Monag. 1981, V.22, №4.
Report and Recommendations on Organic Farming (Washington DC: USDA, 1980),p. xii. NAL Call# aS605.5 U52.
Sweeten J. Metane production from Livestok Waste.- Texas Agr. Progr. 1978, – P. 24.
Пат. 47949 Україна, МПК C02F 101/30, C02F 11/04, C02F 3/00. Ферментер / В.О. Кузьменко, С.В. Головченко, В.О. Єрмоленко; власник Кузьменко В.О. – № u200910446; заявл. 15.10.2009; опублік. 25.02.2010, Бюл. №4. – 3 с.
Пат. 48322 Україна, МПК C02F 11/04, C02F 3/00. Установка для подачі органічної маси / Л.О. Рудик, О.М. Зайченко, В.О Єрмоленко; власник Рудик Л.О. – № u200910448; заявл. 15.10.2009; опублік. 10.03.2010, Бюл. №5. – 2 с.
Дозорець М.П. Основи теплотехніки і теплопостачання тваринницьких ферм. – К. Вища школа, 1973. –256 с
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).