ВПЛИВ СИСТЕМ ОБРОБІТКУ ГРУНТУ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКА В УМОВАХ ЗАХОДУ УКРАЇНИ
Анотація
Мета досліджень – порівняльна оцінка ефективності вирощування соняшника за впровадження традиційної і ресурсоощадних систем обробітку ґрунту в ґрунтово-кліматичних умовах Заходу України.
Методи досліджень: гіпотеза, експеримент, спостереження, польовий, лабораторний, візуальний і порівняльно-розрахунковий метод.
Результати досліджень: Польові дослідження проводилися у ґрунтово-кліматичних умовах Заходу України на полі з дерновими глибокимим глейоватими супіщаними ґрунтами.
Для проведення досліджень закладено ділянки з різними системами обробітку ґрунту: ділянка 1 – традиційний обробіток ґрунту (оранка на глибину 25 см); ділянка 2 – консервувальний обробіток ґрунту (чизелювання на глибину 35 см); ділянка 3 – мульчувальний обробіток ґрунту (дискування на глибину 10 см).
За результатами досліджень відзначено позитивний вплив інтенсивності й глибини основного обробітку ґрунту на висоту рослин та елементи структури врожаю соняшника. За традиційного обробітку ґрунту відзначено найбільшу врожайність зерна соняшника – 1,81 т/га. На ділянці з консервувальним обробітком ґрунту врожайність – 1,75 т/га, а ділянці з мульчувальним обробітком –
1,72 т/га. Різниця врожайності між найкращим і найгіршим показниками становила лише 0,09 т/га.
Оранка потребує значних енергетичних і трудових витрат, які перевищують аналогічні показники для реалізації безвідвальних систем обробітку грунту. Прямі експлуатаційні витрати на виконання оранки були найбільшими і становили 1661 грн/га, що на 618 і 986 грн/га більше відносно затрат на глибоке безполицеве розпушування і дискування відповідно.
Упровадження традиційного обробітку ґрунту сприяє формуванню найвищої врожайності і збільшенню прибутку на 192-229 грн/га. Однак, незважаючи на найменший прибуток, на ділянці з мульчувальним обробітком ґрунту за рахунок найменших витрат отримано найвищу рентабельність — 52,2%, що на 1,0-1,8% більше, ніж на ділянках із консервувальною і традиційною системами обробітку ґрунту.
Висновки. Результати проведених досліджень і обчислень засвідчують, що зазначені системи обробітку ґрунту (традиційна, консервувальна і мульчувальна) за врожайністю та економічною ефективністю вирощування соняшника в умовах Заходу України знаходяться на одному рівні.
Ключові слова: дослідження, соняшник, системи обробітку ґрунту, врожайність, ефективність.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).