НАСІННЄВА ПРОДУКТИВНІСТЬ ТА ЕКОЛОГІЧНА СТІЙКІСТЬ СОРТІВ ГОРОШКУ ПОСІВНОГО
Анотація
Відсутність інформації щодо вирощування сортів горошку посівного на насіння і як кормової культури зумовлює отримання низької урожайності його насіння із значними втратами. Мета досліджень – проаналізувати за даними Державного реєстру сортів рослин, придатних для вирощування в Україні на 2022 р. показники насіннєвої продуктивності, екологічної стійкості та технологічної придатності до механізованого збирання сортів горошку посівного озимого та ярого. Методи досліджень. Аналізували показники якості сортів горошку посівного озимого (вика озима Vicia villosa Roth.) та ярого (вика яра Vicia sativa L.) за комплексом показників: стійкість до посухи (балів), стійкість до хвороб (балів), стійкість до шкідників (балів), стійкість до вилягання (балів), зимостійкість (балів), стійкість до осипання насіння (балів), урожайність насіння (ц/га). Бальну оцінку проводили за такою градацією: 9 балів – найвища стійкість; 1 бал – найнижча стійкість. Оцінювали стійкість рослин горошку посівного до таких хвороб як аскохітоз, іржа та до шкідника – горохова зернівка. Результати досліджень. Станом на 2022 рік до Державного реєстру сортів рослин України включено три сорти горошку посівного озимого та 25 сортів горошку посівного ярого. Серед сортів горошку посівного озимого, внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних до поширення в Україні на 2022 рік, найвищою урожайністю насіння та зимостійкістю відзначається Лебедина пісня – 20,2 ц/га, найбільш посухостійкими є Лебедина пісня та Перлина, найстійкішим до хвороб є сорт Неопланта, а до вилягання рослин – Перлина. Серед сортів горошку посівного ярого найурожайнішими за виходом насіння є Володимир – 24,5 ц/га, Аріадна, Знахідка – по 23,0 ц/га, Новий Бєлград – 22,0 ц/га та Білоцерківська 10-22,8 ц/га. Найстійкішими до хвороб є сорти Озіряна, Південнобузька, Діоніс, Наталка, Лтава, Подільська рання, Веснянка, Віннер; до посухи – Надія Поділля, Подільська рання, Лтава, Веснянка, Наталка; до вилягання – Аріадна, Наталка та Озіряна; до осипання насіння – Новий Бєлград, Знахідка, Аріадна, Лтава, Веснянка, Подільська рання. Висновки. Порівняння показників агроекологічної стійкості та насіннєвої продуктивності озимих та ярих форм горошку посівного показало, що за стійкістю до посухи озимі та ярі сорти за середніми показниками не відрізняються; за стійкістю до хвороб сорти горошку посівного ярого на 0,1 бала є більш стійкими, ніж озимі форми; стійкість до вилягання стебла була у сортів горошку посівного озимого на 0,7 бала вища, ніж у ярих форм; урожайність насіння була на 21,5 % вища у ярих форм, порівняно з озимими, вірогідно, озимий горошок забезпечує більшу урожайність вегетативної кормової бази.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).