ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК МІЖ НОРМАЛІЗОВАНИМ ДИФЕРЕНЦІЙНИМ ВЕГЕТАЦІЙНИМ ІНДЕКСОМ І ЗЕЛЕНИМ ПОКРИВОМ У ЗЕРНОБОБОВИХ КУЛЬТУР
Анотація
У статті викладено результати дослідження щодо взаємозв’язку та можливості взаємної конвертації між нормалізованим диференційним вегетаційним індексом (NDVI) і зеленим покривом (FGCC) зернобобових культур. Метою роботи є надання пропозицій щодо моделей взаємної конвертації між вегетаційними індексами. Матеріали та методи. Основою дослідження стали фотографічні матеріали посівів зернобобових культур, зняті у різні фази їхнього росту та розвитку на фіксованих майданчиках через кожні 10 м дослідних полів, отримані та автоматично обраховані для встановлення рівня зеленого покриву у відсотковому відношенні в мобільному додатку Canopeo. Дослідні матеріали було отримано в 2021 році на експериментальних полях Інституту зрошуваного землеробства НААН і в 2016 році на дослідному полі СК «Радянська Земля». У подальшому геоточки та дати зйомки фотографічних матеріалів було прив’язано до величин супутникового NDVI, отриманого на платформі OneSoil AI, за кожною з досліджуваних культур (різниця в датах до 3 діб). Сформовані пари FGCC та NDVI у кожній культурі було передано на статистичний аналіз методом поліноміальної регресії. Статистичні розрахунки та графічну роботу виконували в табличному процесорі Microsoft Excel 365. Результати. Встановлено, що існує тісний лінійний та нелінійний взаємозв’язок між показниками FGCC та NDVI досліджуваних культур. Тіснота зв’язку є високою з коефіцієнтом кореляції в межах 0,95-0,98 та коефіцієнтом детермінації 0,90-0,97. Поліноми другого ступеня (нелінійні регресійні моделі) можуть бути успішно використані для взаємної конвертації між вегетаційними індексами, величина похибки в перерахунках для більшості культур не перевищувала 10 %. Висновки. Доведено високу спорідненість між нормалізованим диференційним вегетаційним індексом і відсотком покриття площі земельної ділянки у зернобобових культур (R2 у межах 0,90-0,97). Максимально тісний взаємозв’язок спостерігається для сої та квасолі порівняно з нутом і горохом.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).