АНАЛІТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ФРИКЦІЙНИХ АВТОКОЛИВАНЬ У СИСТЕМАХ З ДВОМА СТУПЕНЯМИ СВОБОДИ
Анотація
Мета дослідження – вивчення властивостей фрикційних автоколивань у системах із двома ступенями свободи.
Методи дослідження. Методом дослідження обраний узагальнений Г. Бояджиєвим на випадок багаточастотних коливань асимптотичний метод Н. Н. Боголюбова та Ю. А. Митропольського. Методологічною основою роботи є узагальнення та аналіз відомих наукових результатів відносно динаміки систем в режимах резонансів та використання системного підходу. Для формування наукової проблеми, визначення мети і постановки задач дослідження використовувався аналітичний метод та порівняльний аналіз. При створенні емпіричних моделей використані основні положення теорії стійкості систем, методології системного аналізу та дослідження функцій.
Результати дослідження. Розглянуто систему з двома ступенями свободи, припускаючи, що функція тертя апроксимована кубічним поліномом від швидкості ковзання, причому тертя прикладено лише до однієї з мас. Виняток рівномірного обертання, що відповідає третьому ступеню свободи, призводить до розгляду не моменту сил тертя, а різниці між моментом сил тертя і моментом рухомих сил.
З аналізу результатів розв’язків рівняння можна зробити висновок, що з точністю до першого наближення включно автоколивання відбуваються з постійними частотами, які дорівнюють власним частотам системи. Це збігається із висновками інших авторів, отриманими з використанням інших методів.
Знайдено стаціонарні значення амплітуд. Можливі такі чотири випадки: тривіальний розв’язок, який відповідає рівномірному обертанню системи без коливань; одночастотні коливання з першою частотою; одночастотні коливання з другою частотою; двочастотний коливальний режим.
Висновок. Метод Г. Бояджиєва може бути застосований для дослідження багатомасових автоколивальних систем і дає їхній загальний розв’язок у вигляді асимптотичних розкладів до будь-якого ступеня точності.
Отримані умови стійкості стаціонарних режимів підтверджують експериментальні результати, що у багатомасових системах автоколивання можливі лише на спадних ділянках характеристик тертя.
Характер коливань, які розвиваються – їхня частотність і співвідношення амплітуд складових гармонік – цілком визначається структурою системи, її пружними та інерційними властивостями.
Ключові слова: механічна система, автоколивання, ступені вільності, резонансний режим
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).