Визначення особливостей та ефективності дощувальної машини кругової дії з кутовою зрошувальною системою
Ключові слова:
дощувальна машина кругової дії (кругова машина), кутова система зрошення, випробування в умовах експлуатації, зрошувана площа, валовий дохід, інвестиційні витратиАнотація
Вступ. Дощувальні машини кругової дії, як показала практика їх багаторічної експлуатації та попередні дослідження, мають суттєві переваги перед машинами фронтальної дії: мінімізоване обслуговування, можливість повної автоматизації процесів зрошення та мережевого енергозабезпечення, одногідрантна система подачі води та ін.Водночас круговий полив залишає без зрошення кутові ділянки поля, які складають до 20 % його площі, і це є суттєвим недоліком дощувальних машин кругової дії.
Закордонні виробники дощувальних машин випускають і продають додаткові поворотні крила до машин кругової дії, які виконують полив кутів поля. Їх ще називають «кутовими системами зрошення». З 2018 року такі системи почали з’являтися в Україні. Фахівці Південно-Української філії УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого дослідили кутову систему зрошення фірми «Valley» випробуванням у умовах господарчої експлуатації.
Мета досліджень. Визначення параметрів і характеристик кутової зрошувальної системи «V-Flex Corner Valley», оцінка її ефективності та перспектив широкого впровадження.
Методи досліджень. Теоретичні дослідження проводилися аналізом вивчених інформаційних ресурсів. Лабораторно-польові дослідження проводилися випробуванням зрошувальної системи в умовах експлуатації. Параметри і характеристики системи визначалися за стандартизованими методами.
Результати. Досліджені та описані конструктивні особливості і принципи функціювання поливної системи. Випробуваннями визначені основні експлуатаційні характеристики поливної системи порівняно з характеристиками дощувальної машини кругової дії (з використанням матеріалів попередніх досліджень).
Порівнянням визначено економічні показники поливної системи і кругової машини. Досліджені фактори збільшення/зменшення ефективності та їхні кількісні показники.
Проведено аналіз одержаних результатів і визначено причини, які стримують широке впровадження кутових систем зрошення в практику зрошуваного землеробства в Україні.
Висновки.
1. Випробування і дослідження дощувальної машини кругової дії з кутовою системою зрошення довели функціональну досконалість та високу експлуатаційну надійність системи зрошення.
2. Застосування кутової системи зрошення збільшило зрошуваний масив на 21,86 % без зміни базової інфраструктури та меж зрошуваного поля.
3. Реалізація кутової системи зрошення вимагає значних капіталовкладень: вартість кутового крила, яке зрошує 21,86 % поля, складає 79 % вартості базової кругової машини, як зрошує 59,72 % поля.
4. Приріст валового доходу збільшенням зрошуваного масиву дає підстави для прогнозу окупності інвестицій у вирощуванні високорентабельних культур.
Посилання
ДСТУ 4397:2005 Сільськогосподарська техніка. Методи економічного оцінювання техніки на стадії випробувань
Землика Джек (2015) Выход на рынок орошения с помощью высокоточных технологий. https://www.precisionfarmingdealer.com/articles/1317-tapping-the-irrigation-market-with-precision-technology
Кравчук В., Цулая А., Баранов Г., Комісаренко О. (2019) Методологічні основні достовіризації прогнозування та випробування техніки і технологій. – Збірник наукових праць. Випуск 25(39). Дослідницьке.-С.14-22. http://dx.doi.org/10.31473/2305-5987-2019-2-25(39)-1
Митрофанов О., Сидоренко В. (2019). Порівняльне дослідження сучасних зрошувальних комплексів на заміну зрошувальних систем з подачею води у відкритих земляних каналах. – Збірник наукових праць. Випуск 24(38). Дослідницьке.-С.329-341. http://dx.doi.org/10.31473/2305-5987-2019-1-24(38)-34
Пармли Престон (2019) Расширение орошаемых площадей с помощью угловых систем VALLEY. https://blog.valleyirrigation.com/valley-irrigation/us/mediaroom/growing-the-conversation-blog/blog-home/expanding-your-irrigated-acres-with-valley-corner-systems
Сухина А. (2019) «Бажаєте 12 т/га кукурудзи з року в рік? Будь ласка!» журнал ПРОПОЗИЦІЯ № 9/19, с. 169-171.
СОУ 74.3-37-152:2004 Випробування сільськогосподарської техніки. Машини і установки дощувальні та поливні.
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, Південно-Українська філія (2017). Протокол державних приймальних випробувань технічного засобу для АПК № 2132/0602-03-2017. Дощувальна машина кругової дії марки «Valley», Херсон .
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, Південно-Українська філія (2018). Протокол державних приймальних випробувань технічного засобу для АПК № 2279/0601-03-2018. Дощувальна машина кругової дії з поворотним крилом для поливу кутів VFC 420 (V-Flex Corner) «Valley», Херсон.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).