ВПЛИВ БІОПРЕПАРАТІВ НА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОЩУВАННЯ СОЇ В ЗАХІДНОМУ РЕГІОНІ УКРАЇНИ
Ключові слова:
дослідження, біопрепарати, соя, врожайність, ефективність.Анотація
Мета досліджень – удосконалення системи живлення сої на основі застосування біопрепаратів і органо-мінеральних добрив, що дасть можливість поліпшити якість насіння, підвищити врожайність та ефективності вирощування сої в умовах Західного регіону УкраїниМетоди досліджень – польовий, лабораторний, візуальний та порівняльно-розрахунковий .
Умови та методика досліджень. Ґрунти дослідних ділянок – дерново-карбонатні, легкосуглинкові. Обробіток ґрунту на ділянках – традиційний. Під передпосівний обробіток ґрунту вносили мінеральні добрива Терногран (150 кг/га) і сульфат амонію (150 кг/га). Сівбу насіння проводили зернотуковою сівалкою СЗ-3,6 АСТРА. Норма висіву – 700 тис./га схожих насінин.
Дослідне поле було поділено на шість ділянок за варіантами внесення біопрепаратів Граундфікс, Органік-Баланс, біофунгіцидів МікоХелп та ФітоХелп, органо-мінеральних добрив ХелпРост бор та ХелпРост соя. Насіння сої було оброблено біоінокулянтом Різолайн з біопротектором Різосейв та органо-мінеральним добривом ХелпРост насіння. Біологічні препарати вносились разом із засобами захисту рослин.
Результати досліджень. За результатами досліджень встановлено, що найбільшу висоту рослин сої –116,6 см, – зафіксовано на ділянці VІ, де було внесено ґрунтове біодобриво Граундфікс та проведено триразову обробку посівів біопрепаратами та органо-мінеральними добривами. На контролі висота рослин була на 7 см меншою і становила 109,6 см. На рослинах з ділянки VI відзначено і найбільшу кількість бобів на рослині та наявність зернин у бобі.
У період повної стиглості маса 1000 зерен сої на контролі становила 198 г, а на ділянках з внесеними біопрепаратами і ОМД – 204-212 г. Густота стеблостою сформувалась на контролі –
61,1 шт./м2, а на ділянках із внесеними препаратами – від 61,7 до 62,2 шт./м2.
Біологічна врожайність насіння сої на контролі склала 2,69 т/га, а на ділянках з внесеними препаратами – 2,84-3,23 т/га. Отже, приріст врожайності склав 0,15-0,54 т/га або 5,5-20,1 %.
Висновки. Застосування біопрепаратів для поліпшення живлення і захисту рослин сої поліпшило структурні показники врожаю та масу 1000 насінин. Економічний ефект від внесення препаратів був у межах від 580 до 3024 грн./га.
Посилання
Думич В. Дослідження ефективності застосування біопрепаратів у технологіях вирощування ярих зернових культур. / В. Думич // Зб. наук. праць УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. Дослідницьке. – 2018. – Вип. 22 (36). – С. 231-236.
Buttery B. R. The effects of soybean cultivar Rhizobium strain and nitrate on plant growth, nodule mas and acetylene redaction rate / B. R. Buttery, V.A. Dirks // Plant and soil. – 1987. – V. 98., N 2. – P. 285–293.
Шевніков М. Я. Урожайність та якість насіння сої залежно від строків сівби і використання біопрепаратів /М. Я. Шевніков, М. Ю. Кулібаба // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2013. – № 3. – С. 41-44.
Халеп Ю. М. Економічне обґрунтування доцільності застосування біопрепаратів при вирощуванні бобових культур / Ю. М. Халеп, Н. М. Веремейчик, В. П. Горбань, Д. В. Крутило // Сільськогосподарська мікробіологія: Міжвід. темат. наук. зб. – Чернігів, 2007. – Вип. 6. – С. 132-140.
Городиська І. Використання біопрепаратів за умов органічного виробництва сої / І. Городиська, Л. Плаксюк, А. Чуб // Вісник аграрної науки. – 2018. – № 3. – С. 73-78.
Parvez A. Q. Determinate- and indeterminatetype soybean cultivar responses to pattern, density, and planting date / A. Q. Parvez, Gardner, F. P. K.J. Boote // Crop Sc., 1989. – V. 29. – N 1. – P. 150–157.
Наукові основи виробництва органічної продукції в Україні: монографія /за ред. Я. М. Гадзала, В. Ф. Камінського. – К.: Аграрна наука, 2016. – 592 с
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).