До питання реформування національної системи технічного регулювання у сфері інженерно-технічного забезпечення АПК
Ключові слова:
технічне регулювання, стандартизація, оцінка відповідності, введення в обіг, сільськогосподарська техніка, технічні вимоги, технічний регламент, директива ЄС, сертифікація, сільськогосподарські та лісогосподарські транспортні засобиАнотація
У цій статті досліджено процес реформування системи технічного регулювання у сфері інженерно-технічного забезпечення АПК в напрямку стандартизації та оцінки відповідності впродовж останніх 30 років. Проведено аналізування недоліків наявноъ системи технічного регулювання в Україні та переваги європейської системи технічного регулювання. Проаналізовано законодавчу та нормативно-правову базу щодо стандартизації та оцінки відповідності с.-г. техніки. Визначено мету та напрямок подальшого реформування, розподіл функцій і відповідальності між державою та виробником у цьому процесі.Мета дослідження – визначення моделі (етапів) реформування системи технічного регулювання у сфері інженерно-технічного забезпечення АПК в напрямку стандартизації та оцінки відповідності. Зокрема визначення завдань кожного етапу реформування та аналізування того, наскільки ці завдання було виконано. Визначення подальших напрямків реформування.
Методи дослідження полягали в проведенні порівняльного аналізування національної системи технічного регулювання та європейської системи технічного регулювання, визначенні шляху досягання поставленої мети щодо забезпечення безпеки та розширення ринків збуту с.-г. техніки нетарифним регулюванням.
Результати. Запропонована модель (етапи) реформування системи технічного регулювання у сфері інженерно-технічного забезпечення, визначена мета і завдання кожного етапу, проаналізовані законодавчі і нормативно-правові акти, які діють у цій сфері і які ще слід прийняти для досягнення поставленої мети.
Висновок. Національна система технічного регулювання реформується у напрямку імплементації європейської моделі. Проведеними дослідженнями встановлено етапи реформування системи технічного регулювання у сфері інженерно-технічного забезпечення, мета і завдання кожного етапу і на перспективу. Систематизоване та послідовне запровадження оцінки відповідності с.-г. техніки вимогам технічних регламентів, які розроблені на основі директив і регламентів ЄС, запровадження національних стандартів ідентичних європейським гармонізованим стандартам сприятиме усуненню технічних бар’єрів у торгівлі між Україною та ЄС, розширенню ринків збуту техніки, забезпеченню сільгосптоваровиробників безпечною і якіснішою с.-г. технікою.
Посилання
Технічне регулювання в Україні: як забезпечити розвиток економіки і захист прав споживачів: Міжнародна фінансова корпорація, 2008: http://dru.org.ua/files/rp-file-1215683662.pdf (дата звернення 13.04.2020).
Про технічні регламенти та оцінку відповідності : закон України від 05.01.2015 р. № 124-VII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/124-19 (дата звернення: 15.04.2020).
Про стандартизацію і сертифікацію: Декрет Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 р. № 46-93. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/46-93 (дата звернення 14.04.2020).
Угода про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. URL: https://www.kmu.gov.ua/diyalnist/ yevropejska-integraciya/ugoda-pro-asociacyu (дата звернення 20.04.2020).
Про стандартизацію: закон України від 5 червня 2014 року № 1315-VII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1315-18 (дата звернення 15.04.2020).
Про метрологію та метрологічну діяльність: закон України від 5 червня 2014 р. № 1314-VII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1314-18 (дата звернення: 15.04.2020).
Офіційний вебсайт Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. URL: https://www.me.gov.ua (дата звернення: 15.04.2020).
Про затвердження Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів: постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 р. № 1367. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1367-2011-п (дата звернення: 17.04.2020).
Кравчук В., Погорілий В., Афанасьєва С., Цема Т., Оситняжський М., Горбатова І. До питання затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, причепів, причіпних машин. Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України: збірник наукових праць УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. Дослідницьке, 2017. Вип. 21 (35). С. 175—189.
Цема Т., Афанасьєва С., Лисак Л. Імплементація оновлених європейських вимог щодо сільськогосподарських та лісогосподарських транспортних засобів в законодавство України. Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України: збірник наукових праць УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. Дослідницьке, 2019. Вип. 24 (38). С. 72—83.
Regulation (EU) № 167/2013 of the European Parliament and of the Council of 5 February 2013 on the approval and market surveillance of agricultural and forestry vehicles. URL: http://eur-lex.europa.eu (дата звернення: 17.04.2020).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).