РИЗИКИ СИСТЕМНОГО ПЕРЕХОДУ ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ДО ОРГАНІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА
Ключові слова:
Сільськогосподарське виробництво, Традиційний спосіб, Органічне землеробство, Фермерське господарство, Перехідний період, Алгоритм ефективного переходу, Сертифікація земель, Сівозміна, Економіко-статистичний прогноз, Фінансові ризики.Анотація
Загострення екологічної ситуації змушує орієнтувати політику України на вирішення проблеми забезпечення сталого екологічного розвитку, усуваючи протиріччя між соціально-економічним зростанням, природокористуванням і збереженням цілісності екосистем. Доцільність переорієнтації аграрного сектору України на органічне виробництво ґрунтується на необхідності отримання екологічно безпечної продукції, збереженні навколишнього середовища і на можливостях досить високого рівня ефективності такого типу господарювання.Метою роботи є оцінка ризиків системного переходу до органічного виробництва фермерського господарства.
У статті розглянуто алгоритм і ризики переходу до органічного виробництва фермерського господарства із земельним фондом 1000 га та виконано економіко-статистичний прогноз.
Результати розрахунків свідчать, що у варіанті, коли землі обмежено придатні для органічного землеробства, фермерське господарство в процесі перехідного періоду зазнає суттєвих збитків. Показано, що, незважаючи на майбутні прибутки, такий перехід може дозволити собі тільки те фермерське господарство, яке або має потужний запас міцності, або значні прибутки в інших галузях своєї господарської діяльності.
Практична значимість розробки полягає в забезпеченні можливості виконання орієнтовної оцінки фінансових ризиків під час переходу до органічного землеробства в умовах реального фермерського господарства.
Посилання
Біосфера і агротехнології, інженерні рішення/ В. Кравчук, А. Кушнарьов, В. Таргоня, М. Павлишин, В. Гусар// за редакцією В. Кравчука; УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого – Дослідницьке, 2015. – 228 с.
А. Литовченко, М. Павлишин, В. Гусар Стратегії та інструменти формування інвестиційної привабливості українських чорноземів//Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва України: зб. наук. пр. УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, Дослідницьке, 2018.- Вип. 22 (36).- с. 141-150.
Корніцька О. І. Екологічні та соціально-економічні передумови розвитку виробництва органічної продукції: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. сільськогосподарських наук: 03.00.16 «Екологія» / О. І. Корніцька. - К., 2009. - 19 с.
Легеза Д. Г. Модель органічного виробництва продукції у сільськогосподарських підприємствах / Д. Г. Легеза [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://mev-hnu.at.ua/load/mizhnarodna_ naukovo_praktichna_ internet_konferend ja/8_shljakhL pidvishhenn ja_konkurentosprom ozhnostL vitchiznjanikh_pidpriemstv/9-1-0-35.
Шевчук Г. М. Еколого-економічне обґрунтування органічного сільськогосподарського виробництва / Г. М. Шевчук // Маркетинг і менеджмент інновацій. - 2011. - № 4, Т. І. - С. 241-251.
Кодекс Аліментаріус. Рекомендаційні положення з виробництва, переробки, маркування та збуту органічних продуктів // Електронний ресурс: режим доступу [http://www.codexalimentarius. org/standards/ru/]
Постанова ЄС № 834/2007 від 28 червня 2007 року «Стосовно органічного виробництва і маркування органічних продуктів» // Електронний ресурс: режим доступу [humana.ua/ec_komisiya_834 _2007.pdf?]
Постанова ЄС № 889/2008 від 5 вересня 2008 року «Детальні правила щодо органічного виробництва і контролю для впровадження постанови 834/2007» // Електронний ресурс: режим доступу [http://organicfood. com.ua/organicheskoezaknodatelstvo*es/]
М. Я. Бомба Біологічне землеробство: стан та перспективи розвитку//Передгірне та гірське земле-ство і твар-тво. - 2016. Вип. 59. - с.1-9.
https://agromage.com/stat_id.php?id=556
Закон України «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини»№ 425-VІІ в редакції від 05.04.2015 року.
http://agro-business.com.ua/agro/idei-
trendy/item/8378-iak-pereity-na-orhanichne-zemlerobstvo.html.
Купинец Л. Е. Методология формирования комплексной оценки эффектов и эффективности создания органического производства / Л. Е. Купинец // Органічне виробництво і продовольча безпека. - Житомир: «Полісся», 2013. -
С. 61-66.
http://agrolife.info/sobivartist-vyroschuvannya
http://agrolife.info/tehnolohichna-karta-3
http://agrolife.info/sobivartist-17
http://agro-business.com.ua/agro/podiia/item/9994-rynok-orhanichnoi-produktsii-v-ukraini.html
Органічне землеробство: з досвіду ПП «Агроекологія» Шишацького району Полтавської області. Практичні рекомендації / Антонець С. С., Антонець А. С., Писаренко В. М. - Полтава: РВВ ПДАА, 2010. - 200 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).