ДОСЛІДЖЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕКТРОПРИВОДА ВИСІВНИХ АПАРАТІВ під час РОБОТи СІВАЛКИ УНІВЕРСАЛЬНОЇ ПНЕВМАТИЧНОЇ «VEGA-8» (РЕЗУЛЬТАТИ ВИПРОБУВАНЬ)
Ключові слова:
Сівалка точного висіву, Електропривод, Сівба, Технологія, Конструкція, Висівний апарат, Просапні культури, Випробування.Анотація
Вступ. На ринку України з’являється все більше сівалок для висіву просапних культур з електроприводом висівних апаратів від електродвигунів, встановлених на висівних секціях сівалок. Незважаючи на те, що ціна сівалок з електроприводом вища, ніж сівалок з механічним приводом, господарства з достатнім рівнем ресурсного забезпечення купують ці сівалки, в основному, завдяки можливості висіву точно заданої норми, незалежно від стану поля, простоті її регулювання та високій надійності роботи електропривода.Метою статті є висвітлення результатів приймальних випробувань та оцінювання якості роботи електропривода висівних апаратів сівалки універсальної пневматичної «Vega-8» виробництва ПАТ «Ельворті».
Результати досліджень. ПАТ «Ельворті» розробив та виготовив сівалку універсальну пневматичну «Vega-8» з електроприводом висівних апаратів, де висівний диск приводиться не від опорно-приводних коліс сівалки, як у більшості моделей просапних сівалок, а від електродвигуна, встановленого на кожній окремій посівній секції сівалки. Електропривод висівних апаратів має ряд переваг порівняно з механічним приводом. По-перше сівалка точніше і якісніше висіває задану норму, особливо на полях з нерівним рельєфом і не вирівняним мікрорельєфом, по-друге регулювання норми висіву – простіше і конструкція привода – надійніша.
Агротехнічним оцінюванням встановлено, що сівалка достатньо точно висіває задану кількість насіння, встановлену системою керування і контролю висіву. Приміром відхилення фактичної норми висіву від заданої на сівбі соняшника коливається від 0,5 % до 3,0 % , кукурудзи від 1,8% до 6,4%, сої від 3,5 % до 4,7%. Під час роботи сівалки «Vega-8» з механічним приводом висівних апаратів відхилення від заданої норми висіву значно вищі і досягають 12-14 %.
За нерівномірністю висіву між апаратами одержані показники відповідають вимогам ТУ та агротехнічним вимогам і коливаються в межах від 0,35 до 1,46 %. Ці дані показують, що система керування і контролю висіву, встановлена на сівалці, достатньо точно керує електродвигунами для одержання потрібної норми висіву, що підтверджує доцільність використання електропривода з вибраною системою керування і контролю висіву. Енергетичне оцінювання правильності вибору електродвигунів до генератора показало, що електродвигуни SM86HT118-6004A. і генератор 1322-3771 вибрані правильно. Оцінювання показали, що сумарна потужність електродвигунів не перевищувала потужності, яку виробляє генератор.
Висновки. Випробуваннями встановлено, що сівалка «Vega - 8» з електроприводом висівних апаратів стало виконує технологічний процес і за показниками призначення, якості роботи, безпеки праці і надійності відповідає вимогам ТУ і значиться на рівні кращих зразків сучасних сівалок вітчизняного та зарубіжного виробництва.
Використання сівалки «Vega - 8» з електроприводом висівних апаратів покращує умови праці механізатора, дає змогу більш ефективно використовувати робочий час зміни, а також збільшити врожайність та рентабельність виробництва.
Посилання
Машины для точного посева пропашних культур: конструирование и расчёт. Под ред. чл.-корр. ВАСХНИЛ, д-ра техн. наук Л. В. Погорелого, Киев, 1987.
Сучасні сівалки для просапних зернових культур вітчизняного виробництва. Реальність та перспективи./ С.Демидов, М. Стародубцева, О Савицька // Зб. наук. пр. УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого 2016 р. Вип. 20 (34), С. 94-105.
Шустік Л. Добові безперервні випробування сівалки Tempo TPL 16/ Л. Шустік, В. Громадська, Н. Нілова // Техніка і технології АПК.-2018-№9- С. 32-37.
Протокол державних приймальних випробувань № 1793/0305-03-2014 – Південно-Українська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. Херсон.
Протоколи державних випробувань: № 03-05-16-4, № 03-02-17-4, № 2247/0305-03-2018 – Південно-Українська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. Херсон.
Керівництво з експлуатації «Сівалка універсальна пневматична «Vega-8» з електроприводом висівних апаратів». М. Кропивницький.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).