Гарбузові технології. Збирання та доведення гарбузового насіння до кондиції. Машини та обладнання
Ключові слова:
Плоди гарбуза, Насіння, Збирання, Виділення насіння, Приймальний бункер, Мийна машина, Сушильний стіл, Вологість насіння, Чистота насіння.Анотація
Метою дослідження є визначення основних технологічних операцій, призначених для збирання плодів гарбузів, виділення насіння, доведення його до кондиційних якостей товарної продукції, а також підбір машин для цих операцій та визначення їхніх експлуатаційно-технологічних та якісних показників.Методи досліджень: теоретичні – аналіз досліджуваних інформаційних ресурсів; лабораторно-польові – проведення випробувань для одержання інформаційних даних.
Результати. Гарбузове насіння є цінним дієтичним та лікарським продуктом, яке широко використовують у фармацевтичній, кондитерській галузі, та інших сферах діяльності людини. В Україні вирощування гарбузів стало прибутковим бізнесом через високу вартість їхнього насіння.
Технологія вирощування плодів гарбуза та машини, які для цього використовуються, здебільшого подібні до технології та машин для вирощування просапних культур. Але збирання гарбузів, виділення з них насіння та його доведення до кондиції - найбільш трудомісткі процеси, які вимагають використання спеціальних машин та комплексів.
У статті наведені результати досліджень та випробувань як вітчизняних (ПрАТ “Каховський експериментальний машинобудівний завод”), так і закордонних машин («Kröpfel Landmaschinen GmbH», Австрія) для збирання плодів гарбуза та виділення насіння безпосередньо в полі. Приведено опис конструкційної та технологічної схем роботи цих машин. За результатами випробувань наведені основні показники якості роботи.
Доведення насіння гарбуза до кондиційних якостей є найважливішою завершальною складовою технології його виробництва. Для цього використовується цілий комплекс технологічних елементів і машин: приймання насіння, його миття, очищення та сушіння. Наведені будова, принцип та технологічна схема роботи приймального бункера V-AB663, мийної машини V-BD 440 та сушильного столу V-KB15/3 виробництва ПрАТ “Каховський експериментальний машинобудівний завод”.
За результатами випробувань було визначено, що пошкодження насіння в процесі завантаження його в бункер та подачі на мийну машину не відбувається. Мийна машина забезпечує якісне миття насіння, чистота насіння на виході складає 95,3 %.
Сушильна установка забезпечує сушіння насіння до кондиційної вологості, при цьому його втрати та пошкодження відсутні, нерівномірність сушіння не перевищує 5 %.
Висновки. Використання комбайнів для збирання гарбузів дозволяє поєднати прийоми збирання плодів та виділення з них насіння в одному технологічному процесі, що дає змогу скоротити матеріальні та людські витрати і розширити посіви баштанних культур.
Експлуатаційно-технологічні показники комплексу машин ПрАТ “Каховський експериментальний машинобудівний завод” для доведення насіння до кондиції забезпечують якісний технологічний процес виробництва гарбузового насіння.
Посилання
Никулина Т. М. Биохимические и лечебные свойства тыквы и применение ее в медицине // Матеріали міжнародної наукової конференції «Селекція і технологія вирощування баштанних культур». – Гола Пристань. 1996. – С.163-165.
Колесник І. І., Сич З. Д. Багатонасінневий гарбуз – перспективна культура для України // Матеріали міжнародної наукової конференції «Селекція і технологія вирощування баштанних культур». – Гола Пристань. 1996. – С.44-46.
Белик В.Ф. Бахчеводство. – М., 1982. – С. 7.
Балашов Н.Н. Бахчеводство. – Ташкент. Укитувчи, 1976. – С. 67-77.
А.О. Лимар. Бахчевые культуры. – Киев. Аграрна наука. 2000. – 329 с.
В.Кравчук, М. Павлишин, В. Гусар. – Прогноз динаміки зміни технічного забезпечення АПК України протягом 2017-2021 рр. - Техніко-технологічні аспекти розвитку та випробування нової техніки і технологій для сільського господарства України. – Збірник наук. пр. УкрНДІПВТ ім. Л.Погорілого. Дослідницьке. 2016. Випуск 20 (34). - 9-15 с.
Протокол № 2191/1005-03-2017 державних приймальних випробувань комплексу для виділення насіння баштанних культур у польових умовах V-VD.004. Південно-Українська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, 2017. 38 с.
Протокол № 2089/1003-03-2016 державних приймальних випробувань приймального бункеру для гарбузового насіння V-AB663. Південно-Українська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, 2016. 43 с.
Протокол № 2088/1003-03-2016 державних приймальних випробувань машини мийної барабанного типу для гарбузового насіння V-BD440. Південно- Українська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, 2016. 44 с.
Протокол № 2090/1003-03-2016 державних приймальних випробувань сушильної установки для гарбузового насіння V-KB15/3. . Південно- Українська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, 2016. 47 с.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).