Врожайність гібридів соняшника за різного основного обробітку ґрунту в умовах Південного Степу України
Ключові слова:
Гібриди соняшника, Агрофізичні властивості, Урожайність, Обробіток ґрунту.Анотація
Мета: встановлення найбільш ефективних способів основного обробітку ґрунту під час вирощування гібридів соняшника в посушливих умовах півдня України та їхній вплив на агрофізичні властивості темно-каштанового середньосуглинкового ґрунту.Методи: польовий, візуальний, лабораторний, розрахунково-порівняльний та математично-статистичний методи з використанням загальновизнаних в Україні методик і методичних рекомендацій.
Результати. Чизельний обробіток на глибину 28-30 см під соняшник спричинив ущільнення шару ґрунту 0-40 см на початку вегетації до 1,26 г/см3 та перед збиранням врожаю до 1,28 г/см3, тоді як у варіантах полицевого обробітку вона була нижчою на 0,02 г/см3. Під час визначення на початку вегетації пористість шару ґрунту 0-40 см була 52,68-51,68 %, а перед збиранням урожаю зменшилася порівняно з початковим періодом до 51,72-50,96 %. Водопроникність ґрунту під час 3-годинної експозиції визначення найвищою була у варіанті оранки на глибину 28-30 см і складала 5,6 та 4,7 мм/хв., проти 5,0 та 4,0 за безполицевого способу обробітку, тобто була меншою порівняно з контролем на 10,7-14,9 %. За підрахунком бур’янів встановлено, що у варіанті безполицевого обробітку їх кількість у 1,3 раза була більшою порівняно з оранкою, де їх кількість складала 20 шт/м2 на початку вегетації. Перед збиранням початкова закономірність збереглась.
Висновки. Найвищий рівень врожайності насіння отримано у середньораннього гібрида соняшника Megasun – 1,53 т/га за оранки на глибину 28-30 см. Гібрид Megasun за урожайністю переважає інші незалежно від способу обробітку ґрунту.
Посилання
Вильямс В. Р. Почвоведение: Земледелие с основами почвоведения / В.Р. Вильямс. – 6-е изд. – М.: Сельхозгиз, 1949. – 472 с.
Бараев А. И. Почвозащитное земледелие / А.И. Бараев. – М.: Агропромиздат, 1988. – С. 27.
Малиенко А. М. Технология двухфазной обработки почвы: вопросы теории и практики / А. М. Малиенко, И. М. Голодный, Л. И. Ворона. – Киев: Аграрна наука, 2018. – 104
Бойко К. Я. Формування врожайності гібрида соняшнику Надійний в залежності від агроприйомів вирощування в умовах південного Степу України / К. Я. Бойко, А. Є. Мінковський, О. І. Поляков // Зб. наук. праць ІОК – м. Запоріжжя – 2008. – Вип. 13. – С. 121.
Мингалев С. К. Ресурсосберегающие технологии обработки почвы в системах земледелия Среднего Урала: автореф. дис. д-ра с.-х. наук: спец. 06.01.01. «Земледелие» / С. К. Мингалев. – Тюмень, 2004. – 32 с.
Шевченко М. В. Урожайність і умови росту соняшнику залежно від способів основного обробітку ґрунту і гербіцидів у лівобережному Лісостепу / М .В. Шевченко // Вісник Харківського НАУ. – 2006. – № 7. – С. 131–133
Ткаліч І. Д. Вплив обробітку ґрунту, добрив, строків сівби на забур‘яненість, урожайність соняшнику / І. Д. Ткаліч, В. М. Кабан // Бюлетень ІЗГ УААН. – Дніпропетровськ, 2007. – № 31-32. – С. 82-85
Arribas J. I. (Ed). Sunflowers:Growth and Development, Environmental Influences and Pets/Diseases. – Nova Science Publishers, 2014. – 339 p
Mrđa J., Crnobarac J., Dedić B., Miklič V. Field Emergence of Differently Storaged Sunflower Seed Research Journal of Agricultural Science. — 2011. — No 43 (1) — pp. 120-125.
Статистичний аналіз результатів польових дослідів у землеробстві: монографія / Ушкаренко В.О. та ін. Херсон : Айлант, 2013. 410 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).