Новітні агротехнологічні рішення для вирощування теплолюбних культур в умовах кліматичних змін
Ключові слова:
Кукурудза зернова, Мульчувальне покриття, Екоплівка, Зміни клімату, Агрометеорологічні умови, Урожайність.Анотація
Мета дослідження – оцінювання доцільності застосування та ступеня деструкції мульчувальної плівки під час вирощування кукурудзи на зерно у Лісостеповій зоні України за різних термінів сівби. Плівка, здатна до біологічного розкладання, розроблена науково-дослідницьким центром IMMER Group та надана для досліджень ПАТ «Укрпластик».Дослідження з вирощування кукурудзи зернової під екоплівкою із застосуванням різних строків сівби проводились впродовж 2017 року на дослідному полігоні УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, розташованому в зоні Лісостепу України.
Методи досліджень. До схеми дослідів було включено такі фактори: фактор А –спосіб сівби: з екоплівкою; без плівки (контроль); фактор Б – термін сівби: сівба за середньодобової температури ґрунту на глибині загортання насіння 5-6°С (I термін сівби), 10-12°С (II термін сівби), 15-17°С (III термін сівби). Польові та лабораторні дослідження проводили відповідно до стандартних методів досліджень в агрономії. Технологія вирощування кукурудзи на зерно – традиційна для Лісостепу України, за виключенням досліджуваних факторів.
Результати. У результаті проведених досліджень, встановлено, що надана на випробування плівка відповідає задекларованим параметрам її розкладання та може успішно застосовуватися для мульчування ґрунту в традиційному землеробстві під час вирощування кукурудзи на зерно. Застосування екоплівки забезпечило переваги в процесах росту і розвитку рослин кукурудзи порівняно з варіантами без застосування плівки. Скажімо, у посушливих умовах 2017 року, найбільшу надбавку врожаю кукурудзи (+71%) було отримано із застосуванням мульчувального покриття посівів екоплівкою за другого терміну сівби (за температури ґрунту 10-12°С). Випробування показали відсутність істотних залишків плівки в ґрунті через 6 місяців після укладання і повну відсутність будь-яких фрагментів плівки на початок весняно-польових робіт наступного року.
Висновки. Отже, застосування досліджуваної нами плівки для мульчування сприяло підвищенню врожайності кукурудзи, перешкоджало швидкому випаровуванню вологи з ґрунту і покращувало мікроклімат агрофітоценозу, що надзвичайно важливо в контексті сучасних змін клімату та загострення екстремальності погодних умов періоду вегетації польових культур.
Посилання
Olesen, J.E., T.R. Carter, C.H. Díaz-Ambrona, S. Fronzek, T. Heidmann, T. Hickler, T. Holt, M.I. Mínguez, P. Morales, J. Palutikof, M. Quemada, M. Ruiz- Ramos, G. Rubæk, F. Sau, B. Smith and M. Sykes, 2007: Uncertainties in projected impacts of climate change on European agriculture and terrestrial ecosystems based on scenarios from regional climate models. Climatic Change, 81, S123-S143.
Impacts of Climate Change Ukraine / Met Office Hadley Centre. 2010 http://www.climateinfo.org.ua/library/Climate-change-report-Ukraine-eng.pdf
J. López, A. González, J.A. Fernández, S. Bañón Behaviour of Biodegradable Films Used for Mulching in Melon Cultivation | Request PDF. Available from: https://www.researchgate.net/publication/268212827_Behaviour_ of_Biodegradable_Films_Used_for_Mulching_in_Melon_Cultivation [accessed Oct 04 2018].
M.M. Moreno, A. Moreno Effect of different biodegradable and polyethylene mulches on soil properties and production in a tomato crop / Scientia Horticulturae Volume 116, Issue 3, 1 May 2008, Pages 256-263
Kasirajan, S. & Ngouajio, M. Polyethylene and biodegradable mulches for agricultural applications: a review // Agron. Sustain. Dev. (2012) 32: 501. https://doi.org/10.1007/s13593-011-0068-3
Методика державного сортовипробування с.-г. культур. Вип. 1. (Загальна частина) – Державна комісія України по випробуванню та охороні сортів рослин / Під ред. В.В. Вовкодава. – К.: 2000. – 100 с.
Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначання якості: ДСТУ 4138-2002. – К.: Держспоживстандарт України, 2003 – 173 с. (Національний стандарт України).
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).