ВИЗНАЧЕННЯ ВІБРАЦІЙНИХ НАВАНТАЖЕНЬ ТРАНСМІСІЙНОГО ПРИВОДУ КОЛІСНИХ ТРАКТОРІВ
Ключові слова:
Колісні трактори, Трансмісія, Карданна передача, Надійність, Вібрації, Коливання.Анотація
Мета. У статті розглянуто питання виявлення джерел передчасного зношування та виходу з ладу вузлів механічних трансмісій важких колісних тракторів з поворотною (зчленованою) рамою, розроблено методику та проведено експеримент з пошуку джерел вібрацій, визначено частоти та величини максимальних амплітуд коливань складових частин.Методи досліджень: теоретичні - аналіз літературних джерел, довідкової літератури; експериментальні - польові випробування з відповідним вимірюванням показників тягового зусилля та вібраційних навантажень.
Результати. У статті проаналізовані чинники, які впливають на скорочення ресурсу та передчасний вихід з ладу складальних одиниць трансмісійного приводу - карданних валів. За результатами теоретичних літературних досліджень встановлено вірогідні причини виникнення вібрацій, які можуть призводити до руйнування шарнірів. Для підтвердження цих припущень проведений натурний експеримент з використанням електронного обладнання – аналізаторів, зокрема і виробництва Південно-Української філії УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, виконано обробку отриманих даних в електронному та графічному вигляді.
Висновки. Підвищення надійності та збільшення інтервалу між технічним обслуговуванням колісних тракторів можливе за умови виявлення та модернізації вузлів, які з конструкційних причин є найбільш навантаженими і мають обмеження щодо маси та габаритних розмірів.
Що стосується привода механічної трансмісії, то такими вузлами є карданні передачі, а саме - голчасті роликові шарніри нерівних кутових швидкостей, вібрації у яких в комбінації з піковим циклічним точковим тиском можуть призводити до передчасної появи відхилень від циліндричності форми шипа шарніра та збільшенням пов’язаних з цим зазорів у з’єднанні.
Способом вирішення задачі є запровадження інженерних рішень щодо зміни механічної конструкції привода зі збереженням функціональності або застосування активних електронно керованих штучних джерел вібрації (активаторів), які діятимуть у протифазі частотам власних та вимушених коливань системи, запобігаючи резонансу.
Посилання
Халфин, М. А. Перспективы сохранения МТП в России / М. А. Халфин, С. М. Халфин // Тракторы и сельскохозяйственные машины. — 1999.5. —С. 2-6.
Купрюхин Д. Г. Анализ надежности (безотказности) отечественных и зарубежных тракторов [Текст] / Д. Г. Купрюхин. – М.: ООО «Столичная типография, 2008. – 96 с.
Пастухов А. Г. Повышение надежности карданных передач трансмиссий сельскохозяйственной техники/ Диссертация на соискание ученой степени доктора технических наук.: М.-2008.-487с.
Экспериментальная оценка некоторых путей повышения надежности шарниров карданных передач энергонасыщенных тракторов/А. М. Сигаев// Восстановление деталей сельскохозяйственной техники индустриальными методами. Сб.н.тр. МИИСП. - М.: 1982. - С. 30-37.
Продление срока службы карданного вала/Ф. Н. Тавлыбаев//Сер. Восстановление деталей машин и оборудования АПК /Науч.-техн. информ. сб. - М.: Информагротех. - 1991. - Вып.1. - С. 1-4.
Диментберг Ф. М. Теория пространственных шарнирных механизмов./ Диментберг Ф. М.- М.: Наука,1982.-336с.
Пантюхин М. Г. Справочник по тракторам «Кировец» / М. Г.Пантюхин, Л. И. Безверхний, Н. А. Березин. - М.: Колос, 1982.-271с
Диагностирование механического оборудования металлургических предприятий: Монография / Седуш В. Я., Кравченко В. М., Сидоров В. А. и др. — Донецк: ООО «Юго-Восток, ЛТД», 2004. — 100 с.
Кравченко В. М. Технічне діагностування механічного обладнання./Кравченко В. М., Сидоров В. А., Седуш В. Я; Підручник. Донецьк 2009. - 498с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).