МОДУЛЬНІ ЗЕРНОСУШАРКИ НА РИНКУ УКРАЇНИ

Володимир Іванович Кравчук, Микола Дмитрович Занько, Олексій Лисак

Анотація


Мета статті: дослідження особливостей будови і функціювання та експлуатаційних показників призначення модульних сушарок виробництва провідних компаній.6

Методи досліджень: аналітичний огляд та аналіз конструкції за даними компаній-виробників та реальних зразків модульних зерносушарок.

 У статті наведено результати досліджень модульних зерносушарок виробництва провідних зарубіжних та вітчизняних компаній. Вони пропонують широкий вибір модульних сушарок, які здатні забезпечити продуктивність від 3,5 т/год до 250 т/год.

Особливості конструкції модульних сушарок: корпус зерносушарки, решета зернових колон виконані з оцинкованої сталі; потоковий режим руху зерна дозволяє сушити зерно до необхідної кондиційної вологості за один прохід; здатність роботи в режимах «сушіння» і «сушіння - охолодження»; у зернових колонах встановлені змішувачі для забезпечення рівномірного сушіння зерна; здатність працювати на природному або зрідженому газі та дизельному паливі; незначне споживання палива; об’єднання в одному корпусі вентилятора та пальника забезпечує оптимальне спалювання і нагрівання повітря; автоматична система контроль процесу пальників; зерносушарки мають режим ручного керуванням, що забезпечує вимикання і припинення подачі газу в будь - якій ситуації.

Недоліки, властиві для модульних сушарок:

- зерно з внутрішньої (гарячої) сторони сушарки перегрівається і пересушується, а зовнішній шар зерна - недосушується;

- холодний вітер, або дощ  призводять  до неоднорідного сушіння зерна;

- для сушіння насіння дрібнонасінних культур необхідні стінки з відповідним дрібним перфоруванням;

- під час руху вертикального стовпа зерна відбувається його тертя об внутрішні і зовнішні стінки, стирання і травмування;

- можливе застрявання вологого зерна в будь-якому місці по висоті потоку,  що призводить до появи локальних місцевих потоків і перегріву;

- під час сушіння деяких культур виділяється багато зернового пилу, який забруднює прилеглу територію;

 - тоненька оболонка, відділяючись від кожного зернятка, забиває зовнішні перфоровані листи. Це знижує ефективність сушіння;

- відсутність рекуперації тепла із зони охолодження висушеного зерна і відсутність теплоізоляції призводить до споживання величезної кількості енергоносія.

     Визначальними факторами у підборі модульної зерносушарки, які впливають на вибір споживачів, є показники продуктивності сушарки, її енерговитратність, надійність, довговічність роботи і ціна.

     Висновки. Модульні зерносушарки виробництва провідних компаній світу та вітчизняних підприємств-виробників мають просту та надійну конструкцію, забезпечують широкий діапазон продуктивності, адаптовані до технологічної роботи з пальниками, які працюють із використанням електроенергії, дизельного палива, газу та біопалива і наряду зерносушарками інших типів знаходять широке та ефективне застосування в Україні.


Ключові слова


Модульна зерносушарка; Особливості конструкції; сушильна камера та зерновий модуль; Технологічні режими; Режим та продуктивність сушіння; Витрати енергоносія; Недоліки та переваги модульних сушарок.

Повний текст:

PDF

Посилання


Машини, агрегати та комплекси для післязбиральної обробки і зберігання зернових культур: Посібник, за ред. В.І. Кравчука. – Дослідницьке – УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого. – 2011. – 224 с.

Кравчук В., Погорілий В., Постельга С. Погоріла В, Занько М. Наукові аспекти сучасних технологій збирання, післязбиральної переробки і зберігання зерна // Журнал «Техніка і технології АПК», - №7 (34) -липень 2012 р, Стор. 15 - 19.

Занько М. Дослідження теплогенераторів ТГБ на біопаливі під час обігрівань приміщень та сушінні насіння ріпака // Журнал «Техніка і технології АПК», - №2, 2017, - Стор. 5-8.

Бражевский В., Жеребцов Б., Кизуров А. Анализ зерносушилок // http://technology.snauka.ru/2017/04/12978.

Сорочинський В.Ф. Снижение затрат при конвективной сушке зерна (http://irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?).