ТРАНСГРЕСИВНА МІНЛИВІСТЬ ДОВЖИНИ ГОЛОВНОГО КОЛОСА У ПОПУЛЯЦІЙ F2 І F3 ЗА ВИКОРИСТАННЯ У ГІБРИДИЗАЦІЇ ЦИТОПЛАЗМИ РАННЬОСТИГЛИХ СОРТІВ ПШЕНИЦІ М’ЯКОЇ ОЗИМОЇ
Анотація
Мета дослідження – встановлення трансгресивної мінливості в популяціях F2 і F3 , створених схрещуванням різних за скоростиглістю сортів пшениці м’якої озимої.
Матеріали та методи. У 2019-2020 рр. в умовах дослідного поля навчально-виробничого центру Білоцерківського НАУ досліджувалися сорти пшениці м’якої озимої, які належать до різних груп стиглості, та створені на їхній основі популяції: «Миронівська ранньостигла» / «Білоцерківська напівкарликова», «Миронівська ранньостигла» / «Кольчуга», «Білоцерківська напівкарликова» / «Кольчуга», «Миронівська ранньостигла» / «Золотоколоса», «Миронівська ранньостигла» / «Чорнява», «Білоцерківська напівкарликова» / «Золотоколоса», «Білоцерківська напівкарликова» / «Чорнява», «Кольчуга» / «Чорнява», «Миронівська ранньостигла» / «Антонівка», «Миронівська ранньостигла» / «Єдність», «Білоцерківська напівкарликова» / «Антонівка», «Білоцерківська
напівкарликова» / «Єдність», «Білоцерківська напівкарликова» / «Відрада», «Кольчуга» / «Антонівка», «Кольчуга» / «Єдність», «Кольчуга» / «Відрада», «Кольчуга» / «Столична», «Миронівська
ранньостигла» / «Вдала», «Миронівська ранньостигла» / «Добірна», «Білоцерківська напівкарликова» / «Добірна».
Методи аналізу – польовий, лабораторний, порівняльний, математично-статистичний.
Результати досліджень. Метеорологічні умови, які склалися в роки проведення досліджень, характеризувалися контрастними показниками за температурним режимом і розподілом опадів, що значно вплинуло на формування довжини головного колоса пшениці м’якої озимої і показники ступеня трансгресій.
Позитивні трансгресії за довжиною головного колоса встановлені у 12 з 20 досліджуваних популяцій третього покоління за їхнього ступеня від 4,8% («Білоцерківська напівкарликова» / «Кольчуга») до 20,0% («Миронівська ранньостигла» / «Золотоколоса» і «Кольчуга» / «Єдність») із частотою позитивних рекомбінантів від 6,7% до 60,0%.
Виділені комбінації схрещування, у яких позитивна трансгресивна мінливість відмічена як у другому, так і в третьому поколінні: «Миронівська ранньостигла» / «Білоцерківська напівкарликова» (Тс = 25,0%; 12,0%), «Миронівська ранньостигла» / «Кольчуга» (Тс = 14,3%; 7,6%), «Миронівська ранньостигла» / «Золотоколоса» (Тс = 27,3%; 20,0%), «Миронівська ранньостигла» / «Антонівка» (Тс = 38,9%; 5,0%), «Білоцерківська напівкарликова» / «Відрада» (Тс = 5,0%; Тч = 10,5%), «Кольчуга» / «Антонівка» (Тс = 23,8%; Тч = 8,6%), «Кольчуга» / «Єдність» (Тс = 42,9%; Тч = 20,0%), «Кольчуга» / «Столична» (Тс = 23,8%; Тч = 19,0%), «Миронівська ранньостигла» / «Вдала» (Тс = 33,3%; Тч = 12,0%), «Миронівська ранньостигла» / «Добірна» (Тс = 15,8%; Тч = 10,0%), «Білоцерківська напівкарликова» / «Добірна» (Тс = 10,0%; Тч = 50,0%).
Висновки. Відмічено, що використання у гібридизації ранньостиглих, середньоранніх, середньостиглих і середньопізніх батьківських форм сприяє широкому формотворенню в популяцій другого і третього покоління пшениці м’якої озимої з можливістю добору довгоколосих трансгресивних рекомбінантів.
Встановлено вплив умов року на формування довжини головного колоса та прояв крайніх максимальних і мінімальних значень у популяцій другого та третього покоління пшениці м’якої озимої.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).