ОПТИМІЗАЦІЯ ЕЛЕМЕНТІВ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКА НА ПІВДНІ УКРАЇНИ

Автор(и)

Анотація

У статті наведено результати експериментальних досліджень впливу різних способів і глибини основного обробітку та норм висіву схожого насіння на гектар на водоспоживання і продуктивність посівів соняшника в умовах півдня України.
Мета досліджень – встановлення ефективності способів і глибини основного обробітку ґрунту та норми висіву схожого насіння при вирощуванні соняшника на землях Півдня України.
Методи та матеріали. У ході проведення експерименту використовували польовий, кількісно-ваговий, візуальний, лабораторний, розрахунково-порівняльний, математично-статистичний методи із використанням загальновизнаних методик і методичних рекомендацій.
Результати. Коефіцієнт водоспоживання зменшувався зі збільшенням густоти стояння рослин, що сприяло раціональному використанню вологи. Результати показали, що оранка на глибину 30-32 см із нормою висіву 40 тис./га забезпечила найвищу врожайність (2,64 т/га) та економічну ефективність із прибутком 29772 грн/га і рентабельністю 181%. Найнижчі показники спостерігалися за дискового обробітку на 12-14 см, де врожайність не перевищувала 1,89 т/га. Аналіз економічних показників підтвердив доцільність застосування оранки з нормою 40 тис./га як найбільш продуктивного і рентабельного варіанта.
Дослідженнями підтверджено залежність урожайності та економічної ефективності від технологічних факторів, зокрема обробітку ґрунту та норми висіву схожого насіння. Вирощування соняшника є рентабельним у всіх досліджених варіантах, однак оптимізація технологічних параметрів може значно підвищити продуктивність культури.
Висновки. В умовах півдня України при вирощуванні соняшника на темно-каштанових ґрунтах із метою створення сприятливого водного режиму ґрунту та задовільного стану посівів доцільно проводити оранку на глибину 30-32 см і висівати з нормою висіву схожого насіння 40 тисяч на гектар, що сприяє раціональному використанню ресурсів і підвищенню врожайності до рівня
2,64 т/га та рівня рентабельності 181%.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-19