ФЕНОЛОГІЧНИЙ МОНІТОРИНГ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ ДАНИХ ДИСТАНЦІЙНОГО ЗОНДУВАННЯ ЗЕМЛІ
Анотація
Стаття присвячена вивченню можливостей залучення даних аерокосмічного моніторингу для виконання дистанційного контролю та спостереження за ростом і розвитком сільськогосподарських культур.
Мета досліджень – розробити та науково обґрунтувати методологічний підхід до застосування даних дистанційного зондування Землі в сфері фенологічного моніторингу сільськогосподарських культур на прикладі соняшника, сої та кукурудзи на зерно.
Методи. Методологічний підхід до дистанційного фенологічного моніторингу посівів розроблено на основі результатів польових і камеральних досліджень, виконаних протягом вегетаційного періоду 2018 року на 750 полях (по 250 полів для кожної досліджуваної культури, по 10 полів на кожну адміністративно-територіальну область України). Дослідження виконано для незрошуваних умов. Встановлення фенологічних фаз виконувалося за міжнародною методикою BBCH. Дані дистанційного зондування Землі обраховувалися за супутниковими знімками супутниковими знімками «Sentinel-2», представленими на картографічному моніторинговому ресурсі «Agromonitoring Crop Map». Математична обробка результатів зроблена в табличному процесорі «Microsoft Excel 365» та за допомогою статистичної програми «BioStat v.7». Фенологічний моніторинг посівів виконувався з прив’язкою до відповідної величини нормалізованого диференційного вегетаційного індексу (NDVI).
Результати. Установлено, що величина нормалізованого диференційного вегетаційного
індексу може бути застосована для виконання дистанційного фенологічного моніторингу на посівах досліджуваних культур. За фазами вегетації соняшника пікові величини індексу зафіксовано у фазу BBCH 51-69, сої – BBCH 71-79, кукурудзи на зерно – BBCH 61-69 відповідно. Встановлені певні відмінності у перебігу фенологічного розвитку досліджуваних культур за різними адміністративно-територіальними та природно-кліматичними зонами України, однак зафіксовані відмінності не мають вирішального значення. Запропоновано інтервальну шкалу нормалізованого диференційного вегетаційного індексу для дистанційної оцінки фенологічного розвитку соняшника, сої та кукурудзи на зерно.
Висновки. За результатами наукової роботи розроблено та запропоновано інноваційний методологічний підхід до дистанційного фенологічного моніторингу посівів соняшника, сої та кукурудзи на зерно. Запропонована інтервальна шкала фенологічних фаз відповідно до величини нормалізованого диференційного вегетаційного індексу є зручним інструментом у науковій і практичній діяльності.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).