ПРОДУКТИВНІСТЬ БІОМАСИ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ВЕРБИ «SALIX VIMINALIS» ЗАЛЕЖНО ВІД СОРТУ, термінів І СХЕМ САДІННЯ
Анотація
Мета досліджень. Метою досліджень було визначення впливу сорту, термінів і схем садіння на показники продуктивності біомаси енергетичної верби.
Методи досліджень. Дослідження виконувалися у 2022-2023 рр. в умовах Західного Лісостепу України на дослідних ділянках Західноукраїнського національного університету. Ґрунти дослідних ділянок – чорноземи типові глибокі малогумусні. Середньодобова температурою повітря в період вегетації становила +14,6°С та +15,3°С. Кількість опадів у вегетаційний період – 369 мм і
348 мм. Річна кількість опадів – 620-650 мм.
У ході досліджень оцінювалася продуктивність біомаси двох сортів верби («Прутовидна» та «Тритичинкова»), посаджених із різними міжряддями (2×70×200; 2×100×200; 2×150×200 см). Крок садіння за всіх міжрядь – 50 см. Садіння живців здійснювалося у чотири етапи (ІІ декада квітня,
І декада травня, ІІІ декада вересня, ІІІ декада жовтня).
Результати досліджень. Досліджувані сорти верби у перший рік вирощування сформували урожайність сирої біомаси в межах 25,16-32,27 т/га, у другий рік цей показник становив 36,77-44,38 т/га.
Урожайність сухої біомаси у перший рік – 8,77-15,02 т/га, у другий – 17,55-23,88 т/га. За результатами досліджень відзначено вищі показники продуктивності сорту «Прутовидна».
Найбільший вихід біомаси верби отримано у варіантах зі схемою садіння живців 2×100×200 см.
На цих варіантах спостерігалося збільшення врожайності 5,8% порівняно з контролем (2×70×200см).
Живці верби доцільно висаджувати у ранні терміни (ІІ декада квітня), оскільки у варіантах із пізнішими термінами садіння спостерігалося зменшення врожайності культури. Найменші показники відмічено за садіння живців у третій декаді жовтня.
Найбільший вплив на продуктивність біомаси верби має густота та схема садіння (42,7%). Вплив строків садіння на вихід біомаси становить 30,8%, а сортових особливостей – 19,7%.
Висновки. У ґрунтово-кліматичних умовах Західного Лісостепу вищі показники продуктивності сирої і сухої біомаси верби отримані у варіанті із садінням живців за схемою 2×100×200см у ІІ декаді квітня. Мінімальне значення врожайності відзначено за схеми садіння 2×150×200см у
ІІІ декаді жовтня. Найбільший вплив на продуктивність біомаси верби має густота та схема садіння.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).