ВПЛИВ КОНСТРУКТИВНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ПНЕВМАТИЧНИХ СІВАЛОК НА РІВЕНЬ ДРЕЙФУ ПЕСТИЦИДНОГО ПИЛУ
Анотація
Метою роботи є аналіз рівня викидів і дрейфу пестицидів у процесі застосування протруєного насіння, оцінка факторів, що впливають на їхню інтенсивність, і розробка рекомендацій щодо зниження екологічних ризиків.
Методи та матеріали. У роботі застосовано сучасні методи аналітичної хімії, математичного моделювання та польових експериментів. Використано новий методичний підхід до вимірювання викидів дрейфуючого пилу засобів захисту насіння у навколишнє середовище за спеціально розробленою методикою, що базується на застосуванні фотоколориметричного методу аналізу та порівнянні інтенсивності забарвлень розчинів різної концентрації (оптичної густини). Для вимірювання оптичної густини використовувався фотометр фотоелектричний «КФК-3». Перевірка технічних характеристик витяжної системи вентилятора посівного агрегату проводилася згідно з ДСТУ ISO 17962 під час роботи пневматичних сівалок «Horsch Maestro 24 SW AHL» та «Horsch Maestro 24 SX Liquid».
Результати. У польових і стаціонарних умовах установлено, що загальні викиди пилу протруйника можуть сягати 3-5% від загальної маси нанесеного на насіння матеріалу. Дрейф пилу, який розноситься вітровими потоками за межі безпосередньої зони роботи сівалки, у середньому становить від 0,9% до 1,3%; максимальні зафіксовані значення – 1,26% для сівалки «Horsch Maestro 24 SW AHL» і 0,92% для «Horsch Maestro 24 SX Liquid». При цьому середній діаметр частинок пилу становить 0,5-1,5 мкм за оптичної густини розчину 0,3-0,5. Такі показники не перевищують вимоги ДСТУ ISO 17962 (1,5%), а також відповідають рекомендаціям щодо обмеження дрейфу пестицидів у ФРН (не більше 2,77% на відстані 1 м від робочого проходу).
Встановлено, що сівалка «Horsch Maestro 24 SX Liquid», що працює на принципі надлишкового тиску, завдяки конструкційним особливостям висівних апаратів і збільшеній кількості вихлопних отворів на 25% зменшує дрейф пилу МП порівняно з моделлю «Horsch Maestro 24 SW AHL»
(вакуумний принцип). Визначено, що швидкість повітряних потоків у сівалок «Horsch Maestro 24 SW AHL» та «Horsch Maestro 24 SX Liquid» не перевищує 4 м/с на відстані 2 м від вихлопних отворів. У новій моделі мінімізація впливу на повітряні потоки додатково забезпечується рівномірним розподілом повітря за 24 отворами та тим, що значна частина надлишкового тиску розсіюється безпосередньо в ґрунті.
Висновки. Апробація запропонованої авторами методики визначення рівня викидів матеріалу протруйника та дрейфу пилу у ході роботи пневматичних сівалок «Horsch Maestro 24 SW AHL» та «Horsch Maestro 24 SX Liquid» засвідчила достатній рівень придатності для виконання поставлених завдань. Проаналізовано вплив конструктивних особливостей пневматичних сівалок і природно-кліматичних факторів на обсяг і розподіл пилу протруйника в зоні висіву, а також за межами робочого проходу сівалок. Надано рекомендації щодо зменшення негативного впливу пилу з протруйником на навколишнє середовище та здоров’я людини.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).