ВПЛИВ КОНСТРУКТИВНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ПНЕВМАТИЧНИХ СІВАЛОК НА РІВЕНЬ ДРЕЙФУ ПЕСТИЦИДНОГО ПИЛУ

Автор(и)

Анотація

Метою роботи є аналіз рівня викидів і дрейфу пестицидів у процесі застосування протруєного насіння, оцінка факторів, що впливають на їхню інтенсивність, і розробка рекомендацій щодо зниження екологічних ризиків.
Методи та матеріали. У роботі застосовано сучасні методи аналітичної хімії, математичного моделювання та польових експериментів. Використано новий методичний підхід до вимірювання викидів дрейфуючого пилу засобів захисту насіння у навколишнє середовище за спеціально розробленою методикою, що базується на застосуванні фотоколориметричного методу аналізу та порівнянні інтенсивності забарвлень розчинів різної концентрації (оптичної густини). Для вимірювання оптичної густини використовувався фотометр фотоелектричний «КФК-3». Перевірка технічних характеристик витяжної системи вентилятора посівного агрегату проводилася згідно з ДСТУ ISO 17962 під час роботи пневматичних сівалок «Horsch Maestro 24 SW AHL» та «Horsch Maestro 24 SX Liquid».
Результати. У польових і стаціонарних умовах установлено, що загальні викиди пилу протруйника можуть сягати 3-5% від загальної маси нанесеного на насіння матеріалу. Дрейф пилу, який розноситься вітровими потоками за межі безпосередньої зони роботи сівалки, у середньому становить від 0,9% до 1,3%; максимальні зафіксовані значення – 1,26% для сівалки «Horsch Maestro 24 SW AHL» і 0,92% для «Horsch Maestro 24 SX Liquid». При цьому середній діаметр частинок пилу становить 0,5-1,5 мкм за оптичної густини розчину 0,3-0,5. Такі показники не перевищують вимоги ДСТУ ISO 17962 (1,5%), а також відповідають рекомендаціям щодо обмеження дрейфу пестицидів у ФРН (не більше 2,77% на відстані 1 м від робочого проходу).
Встановлено, що сівалка «Horsch Maestro 24 SX Liquid», що працює на принципі надлишкового тиску, завдяки конструкційним особливостям висівних апаратів і збільшеній кількості вихлопних отворів на 25% зменшує дрейф пилу МП порівняно з моделлю «Horsch Maestro 24 SW AHL»
(вакуумний принцип). Визначено, що швидкість повітряних потоків у сівалок «Horsch Maestro 24 SW AHL» та «Horsch Maestro 24 SX Liquid» не перевищує 4 м/с на відстані 2 м від вихлопних отворів. У новій моделі мінімізація впливу на повітряні потоки додатково забезпечується рівномірним розподілом повітря за 24 отворами та тим, що значна частина надлишкового тиску розсіюється безпосередньо в ґрунті.
Висновки. Апробація запропонованої авторами методики визначення рівня викидів матеріалу протруйника та дрейфу пилу у ході роботи пневматичних сівалок «Horsch Maestro 24 SW AHL» та «Horsch Maestro 24 SX Liquid» засвідчила достатній рівень придатності для виконання поставлених завдань. Проаналізовано вплив конструктивних особливостей пневматичних сівалок і природно-кліматичних факторів на обсяг і розподіл пилу протруйника в зоні висіву, а також за межами робочого проходу сівалок. Надано рекомендації щодо зменшення негативного впливу пилу з протруйником на навколишнє середовище та здоров’я людини.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-19

Номер

Розділ

Сільськогосподарська техніка та обладнання: прогнозування, конструювання, випробування