ЕКСПРЕС-ДІАГНОСТИКА ХЛОРОФІЛУ НА ПОСІВАХ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ
Анотація
Метою цього дослідження є порівняльний аналіз вмісту хлорофілу у двох сортах озимої пшениці в різні періоди розвитку рослин із застосуванням автономного польового приладу (N-тестера) для оперативного вимірювання вмісту азоту та розрахунку оптимальної дози внесення поживних речовин на посівах озимої пшениці у різні фази вегетації.
Методи та матеріали. Дослідження проведено в Олександрівському та Бобринецькому районах Кіровоградської області на полях двох господарств на посівах озимої пшениці сортів «Меморі» та «Авеню» з виділеними контрольними ділянками площею по 3 м2. У ключові моменти розвитку рослин, перед внесенням добрив, проводилося вимірювання хлорофілу за допомого N-тестера «ССМ-200 Plus GPS» та вміст цукрів рефрактометром «HT116ATC», після чого розраховувалася необхідна доза внесення препаратів. В обох господарствах підживлення здійснювалося в оптимальні терміни внесення добрив, однак норми добрив кардинально відрізнялися.
Результати. Пшениця сорту «Меморі» на контрольній ділянці (загальна кількість д. р. внесеного азоту становила 198 кг/га), починаючи з фази колосіння, виглядала зеленішою, вищою, колос мав більший розмір, показники N-тестера та вміст цукрів на контрольній ділянці були вищими, однак і період дозрівання на контрольній ділянці тривав довше, ніж на решті поля (загальна кількість д. р. внесеного азоту становила 101 кг/га).
Озима пшениця сорту «Авеню» за основними показниками на контрольній ділянці (загальна кількість внесеної д. р. азоту – 145 кг/га) та на полі (загальна кількість внесеної д. р. азоту 183 – кг/га)
майже не відрізнялася від «Меморі»: довжина колоса, висота рослини, колір однакові, показники N-тестера та вміст цукрів теж майже однакові. Тому можна дійти висновку, що внесення додаткової кількості в 38 кг/га д. р. було малоефективним і не збільшило урожайність.
Висновки. Оперативне вимірювання вмісту азоту в польових умовах за допомогою N-тестера дало змогу ефективно розрахувати дози внесення поживних речовин на посівах озимої пшениці у різних фазах вегетації і сприяло підвищенню рівня врожайності досліджуваних сортів культури.
Ключові слова: добрива, живлення рослин, пшениця озима, рефрактометр, урожай, фази розвитку рослини, хлорофіл, N-тестер.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).