ВИРОЩУВАННЯ СОРГО ЗЕРНОВОГО НА КИСЛИХ ГРУНТАХ В УМОВАХ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Анотація
Мета – проведення виробничих польових досліджень для визначення потенційного рівня врожаю сорго зернового на кислих ґрунтах, а також відпрацювання загальноприйнятих основних елементів технології вирощування з подальшим вирощуванням у Закарпатській області.
Матеріали та методи. Виробничий полігон із вирощування сорго зернового в ТОВ «Карпатиагропродукт» у 2023 р. був розташований у низинній зоні Ужгородського району Закарпатської області. У статті наведені агротехнічні операції щодо обробітку ґрунту, внесення добрив і засобів захисту рослин, які були застосовані в господарстві, основними з яких було внесення під час сівби мінерального добрива діамонійфосфату (NP 18:46) у нормі 160 кг. Норма висіву становила 165 тис. насінин на 1 гаі з шириною міжряддя 37 см.
Результати. Сорго – рослина, невибаглива до ґрунтів, тому може рости як на глинистих, так і піщаних ґрунтах. Полігон, де вирощувалося сорго, характеризується низьким вмістом рухомого фосфору (6,33 мг/кг) та дуже низьким вмістом загального азоту (N-NO3- + N-NH4+ – 8,92 мг/кг). За рівнем кислотності ґрунт належить до дуже сильнокислого (водневий показник сольової витяжки ґрунту становить 4,08).
У господарчих умовах 2023 р. врожайність сорго зернового гібриду «Айсберг» становила
4,4 т/га, що на 1,0 т/га більше порівняно із середньою врожайністю сорго в Україні за останні
10 років. Враховуючи генетичний потенціал цієї культури та достатній рівень вологозабезпечення території, рівеньуврожаю сорго мав би бути фактично вдвічі більшим. Зважаючи на те, що сорго не рекомендується вирощувати на кислих, заболочених ґрунтах із близьким заляганням ґрунтових вод, недоотриманий рівень урожаю певною мірою може бути пов’язаний саме з цим. Окрім того, низький вміст рухомого фосфору та дуже низький вміст доступного азоту, що є характерним для кислих глинистих ґрунтів, певною мірою негативно вплинули на процеси формування врожаю культури.
Висновки. Отримана врожайність сорго в ТОВ «Карпатиагропродукт» – 4,4 т/га – є нижчою, ніж середня врожайність в Італії, на 2,6 т/га, у Франції – на 0,6 т/га. Однак саме на території України отримана рекордна врожайність сорго у світі – 14,43 т/га, що свідчить про високий потенціал сорго зернового та необмеженій потенціал науково-виробничих досліджень із розкриття генетичної
експресії цієї культури.
Ключові слова: сорго зернове, урожайність, рН ґрунту, гібрид «Айсберг», агротехнологія.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).