ПОЖИВНИЙ РЕЖИМ І ЗАБУР’ЯНЕНІСТЬ ПОСІВІВ СОРГО ЗЕРНОВОГО ЗА РІЗНИХ СПОСОБІВ ОСНОВНОГО ОБРОБІТКУ ҐРУНТУ ТА УДОБРЕННЯ

Автор(и)

Анотація

У статті наведено результати експериментальних досліджень впливу різних способів і глибини основного обробітку ґрунту та доз азотних добрив на поживний режим і забур’яненість посівів сорго зернового.
Мета досліджень – науково обґрунтувати та вдосконалити наявні технологічні прийоми підвищення врожайності рослин сорго зернового з урахуванням морфобіологічних особливостей рослин, їхньої реакції на застосування мінеральних добрив за різних способів і глибини основного обробітку ґрунту. Під час експерименту використовувалися польовий, кількісно-ваговий, візуальний, лабораторний, розрахунково-порівняльний, математично-статистичний методи із використанням загальновизнаних методик і методичних рекомендацій.
Результати. Найбільша кількість нітратів, рухомих сполук фосфору та обмінного калію в шарі ґрунту 0-40 см під посівами сорго зернового за роки досліджень містилася на фоні дози азотних добрив N60 за оранки на 28-30 см. Найменший вміст рухомих форм сполук фосфору в середньому за 3 роки формувався у варіанті дискового розпушування на 8-10 см. Забезпеченість шару ґрунту 0-40 см обмінним калієм в середньому за 3 роки експериментальних досліджень у посівах сорго зернового характеризувалась середнім рівнем. У використанні доступного калію за весь вегетаційний період рослинами сорго зернового залежно від факторів досліду значної різниці не виявлено. За дози N30 кількість бур’янів зросла порівняно з неудобреним фоном у 1,4 та 2,2 рази залежно від варіанту основного обробітку ґрунту за дози N60 – в 1,3 та 2,1 рази. Урожайність сорго зернового за оранки на глибину 28-30 см з внесенням азотних добрив дозою N60 становила в середньому за роки досліджень 5,44 т/га. За чизельного обробітку на таку саму глибину отримано 3,89, а за дискового обробітку – 2,54 т/га врожаю.
Висновки. При вирощуванні сорго зернового в умовах Південного Степу України доцільно
застосовувати оранку на глибину 28-30 см на фоні внесення азотних добрив дозою N60, що створює сприятливий поживний режим і формує урожайність зерна на рівні 5,44 т/га
Ключові слова: сорго зернове, спосіб і глибина обробітку, азотні добрива, поживний режим, забур’яненість посівів, урожайність.

Опубліковано

2024-10-21