ЗАСТОСУВАННЯ СУЧАСНИХ РОБОЧИХ ОРГАНІВ ДОЩУВАЛЬНИХ МАШИН ЯК ЗАСІБ ПОКРАЩЕННЯ ЯКОСТІ ДОЩУ ТА МІНІМІЗАЦІЇ ЙОГО ВПЛИВУ НА ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ТА СТРУКТУРУ ҐРУНТУ

Автор(и)

Анотація

У статті представлені результати досліджень впливу якісних і структурних характеристик штучного дощу, створюваного дощувальними машинами, та способи і засоби мінімізації його негативного впливу на ґрунт шляхом застосування сучасних низьконапірних дощувальних спринклерів.
Мета дослідження – вивчити конструкційні особливості різних типів спринклерів, практики й ефективності їхнього застосування в умовах зрошувального землеробства України.
Методи та матеріали. Дослідження конструкційно-технологічних особливостей робочих органів дощувальних машин, практика їхнього застосування та визначення основних показників якості створюваного дощу проводилися у господарчих умовах їхньої роботи у ході випробувань. При оцінюванні якості роботи визначалися інтенсивність дощу, середній діаметр створюваних крапель, коефіцієнт ефективного поливу за дощувальним поясом випробуваних машин, питома потужність дощу та порівняння цих показників при застосуванні різних типів спринклерів згідно зі стандартизованими методами відповідних нормативних документів: СОУ 74.3-37-152, ДСТУ ISO 11545.
Результати. Сучасні дощувальні машини оснащуються високоефективними, з великою площею захвату та низькою енергетичною дією на ґрунт, спринклерами з урахуванням усіх складових впливу якості та структури штучного дощу. При невеликих значеннях тиску такі спринклери забезпечують низьку інтенсивність дощу за рахунок великої площі розпилу, добру рівномірність та оптимальні розміри крапель. Застосування цих робочих органів забезпечило вирішення завдання з мінімізації негативного впливу зрошування на екологію довкілля. Висока ефективність застосування сучасних спринклерів підтверджена проведеними випробуваннями машин, обладнаних подібними робочими органами, за результатами яких було відмічено зниження інтенсивності дощу та його енергетичного впливу на ґрунт за рахунок низького робочого напору, великої площі покриття, номінального спектру крупності крапель і швидкості їхнього падіння.
Висновки. Використання низьконапірних спринклерів дає змогу зменшити енергетичний вплив дощу на ґрунт, що забезпечує збереження його структури та зменшення ерозійних процесів, забезпечити при низькому тиску в зрошувальній мережі високу рівномірність поливу, зменшити втрати вологи від впливу температури повітря та вітру та витрати на зрошення за рахунок зниження тиску в поливній мережі.
Ключові слова: дощувальні машини, інтенсивність дощу, крупність крапель, спринклери, рівномірність поливу, водна ерозія ґрунту, напір.

Опубліковано

2024-10-21

Номер

Розділ

Сільськогосподарська техніка та обладнання: прогнозування, конструювання, випробування