ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ У ТЕХНОЛОГІЯХ СУШІННЯ ЗЕРНА: ПЕРСПЕКТИВНІ ТЕХНІЧНІ ТА ТЕХНОЛОГІЧНІ РІШЕННЯ
Анотація
Метою роботи є дослідження перспективних технічних і технологічних рішень щодо енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії у технологіях сушіння зерна та зерновиробництві.
Методи і матеріали. Отримані результати базуються на експлуатаційній та аналітичній оцінці
сушарок шахтного типу з гібридними системами теплозабезпечення, технологічного принципу їхньої роботи, процесів сушіння зерна та показників енергозбереження.
Результати. На основі досліджень процесів енергозбереження у технологіях сушіння зерна встановлено, що на сьогоднішній день актуальним є застосування зернових сушарок із гібридними системами теплозабезпечення при умові впровадження в їхню конструкцію прогресивних технічних і технологічних рішень – системи пересічного потоку повітря та рекуперації тепла, вбудованого теплогенератора, системи високопродуктивного вироблення та споживання теплоагента тощо.
У конструкції таких сушарок можливе використання всіх поширених джерел тепла: газу, нафти, біопалива та радіаторів гарячої води, а також систем прямого й непрямого нагрівання зерна. Для отримання тепла з біопалива необхідне відповідне технологічне обладнання, функцію якого виконують біотеплогенератори та комплекси на їхній базі.
Теплогенераторні комплекси гібридного типу, які спалюють біосировину та природний газ, для збільшення продуктивності утворення теплоагента додатково мають теплообмінники для отримання гарячого повітря, які можуть працювати як автономно, так і разом із газовими пальниками, що дає змогу значно заощадити на енергоресурcах.
Висновки. Технологічні рішення застосування зерносушарок шахтного типу з гібридними системами теплозабезпечення, здатних працювати на твердому біопаливі, що є вторинним продуктом сільсько- та лісогосподарського виробництва, і забезпечувати його спалювання спеціалізованим технологічним обладнанням – біотеплогенераторами, дають змогу частково відмовитися від традиційного енергоносія (природного газу), зменшити питомі витрати палива і досягти тим самим енергозбереження при виробництві теплоагента.
Ключові слова: зернова сушарка, теплогенератор, тверде біопаливо, процеси спалювання та сушіння, теплоагент, енергоефективність, сушіння зерна.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).