МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕНЬ ІНФОРМАЦІЙНИХ НАУКОВО-ТЕХНІЧНИХ РЕСУРСІВ З ВИКОРИСТАННЯМ СЕРВІСУ «GOOGLE PATENTS»
Анотація
Мета досліджень. Розробка методики та визначення інструментальних засобів вилучення масиву інформації відповідно до питання, що досліджується, задля визначення актуальності, тенденцій розвитку та новизни прикладного дослідження у галузі сільськогосподарського машинобудування.
Методи. Аналітичне дослідження необхідних дій між етапом визначення завдання та досягненням результату, з покроковим видаленням суперечностей на кожному етапі із залученням логіки наявних пошукових систем. У якості інструмента використано сервіс пошукової системи «Google Patents» (GP).
Результати. Методика вилучення масиву знань у конкретній галузі з урахуванням чинників галузевої специфіки. Містить етапи: попереднє визначення ключових слів або назви; пошук повнотекстових джерел із використанням сервісу GP (включаючи непатентну літературу (Google Scholar)); експертне виділення найближчого джерела-аналога зі сторінки з результатами пошуку; вивчення сторінки джерела-аналога, зокрема розділів «Патентні посилання» (Patent Citations), «Аналогічні документи» (Similar Documents), «Поняття, отримані машинним способом» (Concepts machine-extracted); уточнення попередньо визначених ключових слів; повторення циклу пошуку. Необхідний компонент процесу – інтелект людини-дослідника, що самонавчається. У результаті формується сукупність повнотекстових джерел інформації, які містять сукупність знань із обраного питання. Наведено приклад процесу стосовно галузі сільськогосподарського машинобудування.
Висновки. Запропонована методика вилучення масиву знань задля визначення актуальності, тенденцій розвитку та новизни прикладного дослідження у галузі технічних наук на базі визначення відповідності ключових слів і вивчення причино-наслідкових зв’язків, що співпадає з принципами патентної діяльності.
Визначення базового аналога та його ключових ознак відповідно до етапів розвитку техніки дозволяє оцінити тенденції розвитку та внесок наступних науково-технічних рішень. Запропонована методика може бути використана задля самонавчання інтелекту дослідника.
Деяку складність обробки інформації становить те, що перспективні елементи науково-технічних рішень можуть бути описані не в текстово-знаковій формі, а викладені(опубліковані) у графічному форматі.
Удосконалення методики можливе у напряму більшої формалізації для отримання об’єктивного результату та меншої залежності від кваліфікації дослідника.
Ключові слова: сільськогосподарське машинобудування, методика дослідження, інформаційні ресурси, прикладні наукові дослідження, сервіс «Google Patents», самонавчання людського інтелекту, графічна інформація, текстова інформація, перетворення інформації в знання.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).