ВХІДНИЙ КОНТРОЛЬ СПОЖИВЧИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ ТРАКТОРІВ НА ВТОРИННОМУ РИНКУ УКРАЇНИ
Анотація
Мета дослідження. Метою роботи є підвищення ефективності використання тракторів вторинного ринку за рахунок удосконалення технологічного процесу їхнього вхідного контролю. Для досягнення поставленої мети вирішено такі завдання: обґрунтовано методичні основи вхідного контролю якості тракторів на вторинному ринку; реалізовано на практиці запропонований алгоритм технологічного процесу вхідного контролю якості трактора на вторинному ринку з визначення основних функціональних, ергономічних і тягово-енергетичних показників.
Методи дослідження. Матеріалами та вихідними даними для досліджень стали основи кваліметричного оцінювання тракторів із урахуванням специфічних особливостей розвитку вторинного ринку тракторів. Методи досліджень полягали у вивченні, аналізі, порівнянні, узагальненні й оцінюванні даних стосовно результатів визначення споживчих властивостей тракторів в умовах їхньої експлуатації.
Результати дослідження. Вторинний ринок тракторів в Україні знаходиться у стадії становлення, під час якого оцінюється насамперед їхня працездатність, що характеризує не лише здатність працювати (виконувати необхідні функції), а й відповідати нормативно-технічній і конструкторській документації. На сьогодні в Україні продаються, в основному, вживані трактори загального призначення типів «ХТЗ-170», «МТЗ-80» і трактори «John Deere» серії 8R, під час придбання яких прогнозується їхня працездатність за наявності пошкоджень, що проявляються у порушенні справності трактора за збереження його працездатності. Базуючись на результатах досліджень і досвіду інших країн, у цій роботі обґрунтована необхідність запровадження в Україні окремого нормативно-правового акту, яким регламентувалися б вимоги і процедури оцінки відповідності для одиничних зразків уживаної сільськогосподарської техніки, придбаної на вторинному ринку.
Висновок. Важливим напрямом підвищення технічної оснащеності аграрного сектору України, а також завантаження ремонтних та інших агросервісних підприємств є розвиток і ефективне функціонування вторинного ринку тракторів і сільгоспмашин, що дозволить прискорити й поліпшити кількісний та якісний склад машино-тракторного парку. При цьому одним із основних елементів у системі підвищення якості сільгосптехніки є належна організація вхідного контролю цієї продукції на вторинному ринку. Питання уведення в експлуатацію (реєстрації) тракторів, закуплених на вторинному ринку, зараз остаточно не врегульоване в Україні і потребує розроблення окремого нормативно-правового акту.
Ключові слова: трактор, споживчі властивості, вторинний ринок, вхідний контроль, вимірювальна техніка, прогнозування працездатності, реєстрація тракторів.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).