Вплив систем обробітку грунту на ефективність вирощування кукурудзи на зерно
Анотація
Мета досліджень. Порівняльна оцінка ефективності вирощування кукурудзи на зерно в умовах традиційних і альтернативних систем обробітку ґрунту.
Методи досліджень: гіпотеза, експеримент, спостереження, польовий, лабораторний, візуальний і порівняльно-розрахунковий метод.
Результати досліджень. Польові дослідження проводилися в ґрунтово-кліматичних умовах Заходу України на полі з дерново-підзолистими легкосуглинковими ґрунтами.
Для проведення досліджень закладено ділянки з різними системами обробітку ґрунту: ділянка 1 – традиційна система (оранка на глибину 30 см плугом Lemken Opal 090 в агрегаті з трактором John Deere 6135B); ділянка 2 – консервувальний обробіток (чизелювання ґрунту на глибину
45 см глибокорозпушувачем Bednar Terralend TN 3000 в агрегаті з трактором Fend 722); ділянка 3 – мульчувальний обробіток (дискування на глибину 15 см дисковою бороною БДТ-4,2 в агрегаті з трактором Fend 722);.
За результатами досліджень установлено, що на ділянці з традиційним обробітком ґрунту отримано вищі показники структури врожаю і найбільшу врожайність зерна — 10,61 т/га, що на
0,09 т/га більше відносно до варіанту з консервувальним грунтообробітком і на 0,95 т/га більше порівняно з мульчувальним грунтообробітком.
Оранка за традиційним грунтообробітком потребує значних витрат енергетичних і трудових ресурсів. Затрати праці на оранці в 2,5 раза більші, ніж для виконання консервувального обробітку грунту і в 3,96 рази перевищують затрати трудових ресурсів на мульчувальному грунтообробітку. Аналогічну ситуацію відзначено і за витратами палива - на оранку витрачається у 1,52 і 2,01 рази більше палива відносно виконання глибокого розпушування і дискування відповідно.
Прямі експлуатаційні витрати на виконання оранки були найбільшими і становили 1661 грн/га, що на 618 і 986 грн/га більше відносно до затрат на глибоке розпушування і дискування відповідно.
Завдяки підвищенню врожайності на ділянці з традиційним обробітком ґрунту економічний ефект становив 7334 грн/га порівняно з упровадженням мульчувального грунтообробітку. На ділянці з консервувальним грунтообробітком економічний ефект — 7232 грн/га відносно ділянки, де застосовувалася мульчувальна система грунтообробітку.
Висновки. Результати проведених досліджень і обчислень вказують на те, що системи обробітку ґрунту, які передбачають глибоке полицеве й безполицеве розпушування (традиційна і консервувальна) забезпечують підвищення врожайності й ефективності вирощування кукурудзи на зерно.
Ключові слова: дослідження, кукурудза, системи обробітку ґрунту, врожайність, ефективність.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).