Ефективність мікробних препаратів за обробки насіння пшениці озимої
Анотація
У статті наведено результати досліджень впливу обробки насіння пшениці озимої мікробними препаратами перед сівбою для стимулювання росту та розвитку рослин, стійкості до хвороб і оптимізації живлення.
Мета дослідження – визначення впливу обробки насіння мікробними препаратами «Органік баланс» та «Органік баланс монофосфор» на продуктивність пшениці озимої.
Методи досліджень. Теоретичні – аналіз і синтез літературних інформаційних ресурсів, польові та лабораторні дослідження за загальноприйнятими методиками (проводили у 2017 р. в трьох наукових установах України, розміщених у різних агрокліматичних зонах).
Результати досліджень. У статті обґрунтовано доцільність використання обробки насіння пшениці озимої мікробними препаратами для підвищення врожайності культури та зниження собівартості продукції завдяки забезпеченню рослин рістстимулювальними речовинами і підвищенню засвоюваності елементів живлення. Обробка насіння мікробними препаратами істотно впливала на елементи структури продуктивності, спостерігалося зростання довжини колоса, маси зерна з колоса та маси 1000 зерен відповідно на 3,0-12,8 %, 0-10,5 % та 1,4-7,6 %.
Обробка насіння мікробними препаратами в УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого підвищувала врожайність при застосовуванні «Органік баланс» нормою 1,5 л/т (приріст становив 0,34 т/га (6,6%) та «Органік баланс монофосфор» нормою 1,0 л/т – 0,64 т/га (12,4 %). В Інституті СГС та на Хмельницькій ДСГДС, підвищення продуктивності спостерігалося на всіх варіантах дослідження і коливалося від 0,2 (4,4 %) до 0,56 (12,4 %) та 0,48 (7,5 %) до 0,75 т/га (11,7 %) відповідно. У середньому в розрізі трьох агрокліматичних зон при обробці насіння біопрепаратами врожайність зросла на 0,11-0,56 т/га або 2,1-10,4 %. Кращим виявився варіант обробки насіння біопрепаратом «Органік баланс монофосфор» нормою 1,0 л/т, приріст у середньому становив 0,56 т/га (10,4 %).
Висновки. Обробка насіння біопрепаратами сприяє повнішій реалізації біологічного потенціалу врожайності та підвищує адаптивні властивості пшениці озимої в природно-кліматичних зонах України, що проявляється зростанням довжини колоса, маси зерен у колосі та маси 1000 зерен і відображається на врожайності, приріст якої склав 0,11-0,56 т/га або 2,1-10,4 %. Кращим виявився варіант, де насіння оброблялося біопрепаратом «Органік баланс монофосфор» нормою 1,0 л/т, приріст у середньому становив 0,56 т/га (10,4 %).
Ключові слова: мікробні препарати, обробка насіння, пшениця озима, врожайність.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).