ЕФЕКТИВНІСТЬ ПОЗАКОРЕНЕВОГО ПІДЖИВЛЕННЯ ТА ЗАХИСТУ КУКУРУДЗИ У ЗАХІДНОМУ РЕГІОНІ УКРАЇНИ
Анотація
Мета досліджень – удосконалення технології вирощування кукурудзи на зерно в господарствах Заходу України, в напрямку оптимізації систем живлення та захисту культури. Методи досліджень: гіпотеза, експеримент, спостереження, польовий, лабораторний, візуальний та порівняльно-розрахунковий методи. Результати досліджень. Дослідження проведенні в умовах Заходу України. Дослідне поле характеризувалося дерново-підзолистими легкосуглинковими ґрунтами. У процесі досліджень визначали ефективність позакореневого підживлення водорозчинним добривом Розасоль 18-18-18 + МЕ (3 кг/га) та системи захисту рослин (обприскування інсектицидом Август Борей Нео та фунгіцидом Амістар Екстра 280 SC). У дослідах вивчали гібриди Аякс (ФАО 210), Сканер (ФАО 250), Екссклам (ФАО 270) та Піонер (ФАО 300). Для проведення досліджень було закладено 12 ділянок з різними схемами позакореневого підживлення та системами захисту рослин. На всіх ділянках проведено мульчувальний обробіток грунту. Під передпосівний обробіток грунту внесено карбамід (200 кг/га) і сульфат магнію (150 кг/га). Сівба виконувалась сівалкою Väderstad Tempo 8, яка одночасно із висівом насіння проводила внутрігрунтове внесення добрива полифоска (150 кг/га). Норма висіву насіння – 15 кг/га. Для захисту рослин від бур’янів посіви обприскували посходовим гербіцидом Таск Екстра (0,44 л/га). За результатами досліджень встановлено, що позакореневе підживлення добривом Розасоль 18-18-18 + МЕ сприяло приросту врожаю зерна кукурудзи на 0,78-1,65 т/га. Найбільшу врожайність відзначено у гібрида Піонер (ФАО 300), яка становила 11,68 т/га (приріст врожаю 16,0%), а найменшу у гібрида Аякс (ФАО 210) – 8,20 т/га (приріст врожаю 18,0%). Позакореневе підживлення та захист рослин від шкідників і хвороб із застосуванням препаратів Розасоль 18-18-18+МЕ (3 кг/га) + інсектицид Август Борей Нео (0,7 л/га) + фунгіцид Амістар Екстра 280 SC (0,7 л/га) дає змогу отримати приріст врожайності зерна кукурудзи в межах від 2,02 до 2,19 т/га або на 20,3-29,1%, залежно від гібрида, порівняно з контролем. Найбільшу зернову продуктивність – 12,52 т/га. – і приріст врожаю порівняно з контролем – 2,19 т/га, – одержано в гібрида Піонер (ФАО 300). Висновки. Упровадження системи захисту рослин від шкідників і хвороб на фоні позакореневого підживлення забезпечується збільшення врожайності зерна на 0,84-1,34 т/га (на 7,2-12,1 %) відносно варіантів, які передбачають лише позакореневе підживлення. Позакореневе підживлення та заходи захисту рослин забезпечують підвищення зернової продуктивності кукурудзи. Економічний ефект від упровадження позакореневого підживлення в процесі вегетації варіював від 4626 до 8730 грн/га, а від підживлення та системи захисту – від 11054 до 14844 грн/га.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).