РОЗРОБКА ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОБНИЦТВА АКТИВОВАНОГО ВУГІЛЛЯ З КОСТРИЦІ ЛЬОНУ ТЕРМОЛІЗНО-ІМПУЛЬСНИМ МЕТОДОМ
Анотація
Мета досліджень. Розробити технологію та дослідно-промислову установку для виробництва активованого вугілля термолізно-імпульсним методом з нетрадиційного для цього джерела сировини – костриці льону.
Методи досліджень. Аналіз хімічного складу костриці льону, а також сучасного рівня її використання; розкриття процесу активації і дослідження пористої структури сорбентів; вибір оптимального методу і режимів активації вуглецевмісних матеріалів; розгляд способів активації і дослідження механізму цієї реакції; аналіз сучасного обладнання, проектування та вибір устаткування, яке найбільш ефективне в умовах льонозаводів України; визначення енергетичного балансу імпульсної установки; побудова математичної моделі процесу; складення програми для комп’ютерного визначення коефіцієнтів регресій і на основі виконаних розрахунків розроблення номограм для графічного визначення параметрів технологічного процесу; дослідження впливу технологічних факторів на фізико-хімічні характеристики одержаного активованого вугілля запропонованою технологією та імпульсної установки, яка її реалізує.
Результати. В результаті проведених досліджень:
- розроблена технологія та дослідно-промислова установка для виробництва активованого вугілля термолізно-імпульсним методом з нетрадиційного для цього джерела сировини – костриці льону;
- запропоновані оптимальні технологічні режими процесу активації;
- створена математична модель процесу і розроблені номограми для визначення і прогнозу кінцевих характеристик сорбентів за вхідними параметрами технологічного режиму.
Очікуваний економічний ефект за перший рік впровадження установки термолізно-імпульсного типу для переробки костриці льону в сорбенти досягає 2030765 грн. (у цінах 2020 року). Термін окупності впровадженої установки складає 2,5 місяців.
Висновки. Використовуючи результати досліджень, розроблену технологію та дослідно-промислову установку, можна проводити активацію деревного вугілля з костриці льону термолізно-імпульсним методом та обрати оптимальні параметри процесу в заданих температурних та часових межах.
Одержане активоване вугілля застосовне для поглинання відносно крупних молекул або мікросуспензій з рідинних середовищ.
На підставі досліджених матеріалів цієї роботи доцільно рекомендувати запропоновану промислову технологічну схему процесу термолізно-імпульсної переробки костриці льону в сорбенти.
Ключові слова: термолізна переробка, технологія, костриця льону, деревне вугілля, активоване вугілля, установка імпульсного типу.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).