ФОРМУВАННЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНИХ СИСТЕМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АБІОТИЧНИХ ФАКТОРІВ В АДАПТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЯХ КУЛЬТИВУВАННЯ МАТОЧНИХ ЕНТОМОКУЛЬТУР
Анотація
Енергоефективні системи, які дадуть змогу реалізувати абіотичні умови – важливі складові адаптивних технологій такі як температура повітря, відносна вологість, рухливість повітря, рівень освітлення та інше, повинні відповідати вимогам екологічності та мінімізації економічних та енергетичних витрат. Для цього потрібно використовувати сучасні енергоефективні технології, обладнання та апарати. На сьогодні в ентомологічних лабораторіях найчастіше використовують кондиціонери, що здатні лише підтримувати необхідну температуру повітря, водночас в ньому зменшується кількість вологи. Постає необхідність у створенні системи підготовки мікроклімату, що здатна забезпечувати необхідну тепловологісну обробку повітря в достатньо широкому діапазоні значень температури і відносної вологості та здійснювати відповідний розподіл повітряних мас у зазначені зони приміщення.
Метою досліджень є розроблення системи забезпечення абіотичних факторів у реалізації адаптивних технологій для отримання культур гарантованої якості, яка характеризується заощаджуванням ресурсів та екологічною безпекою.
Методи. Аналіз введення в процес культивування маточних ентомокультур, технологій та комплексу обладнання, які забезпечать підвищення ефективності технологічних процесів виробництва ентомопродукції.
Результати. Визначено ключові абіотичні фактори в адаптивних технологіях культивування маточних культур. Досліджено технології, обладнання та апарати для їх забезпечення та сформовано вихідні вимоги до енергоефективних систем, які з них складаються.
Висновки. Результати експериментальних досліджень вказують на переваги використання для обробки повітря в адаптивних технологіях культивування маточних ентомокультур плівкових контактних апаратів та ультразвукових за показниками енергоефективності майже на 20 % та економічності на 15 %. Для забезпечення необхідного типу та рівня освітлення рекомендовано до використання у світильниках ламп розжарювання та світлодіодних ламп. Розподільними елементами для подачі повітряних мас визначені насадки із форсунками та перфоровані панелі, які майже у 2 рази підвищать ефективність використання потенціалу повітря підготовленого системою мікроклімату.
Ключові слова: адаптивні технології, абіотичні фактори, маточні ентомокультури, системи створення мікроклімату, зволожувачі повітря, системи освітлення, системи подачі повітря.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).