Обробіток ґрунту та густота стояння рослин як заходи адаптування до змін клімату
Анотація
У статті представлено результати досліджень Південно-Української філії УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого з адаптування технологій вирощування пшениці озимої в зернопаропросапних сівозмінах до підвищення посушливості клімату завдяки оптимізації густоти стояння рослин, способів і глибини основного обробітку ґрунту.
Мета досліджень – провести коригування норми висіву завдяки зміні ширини міжрядь у вирощувані пшениці озимої як агротехнологічного заходу накопичення та раціонального використання запасів вологи у ґрунті (агротехнологічний напрям адаптації до кліматичних змін). Визначення впливу норми висіву за різних способів обробітку ґрунту на продуктивність та економічну ефективність вирощування пшениці озимої в сівозмінах на неполивних землях Півдня України.
Методи досліджень: польовий, кількісно-ваговий, візуальний та лабораторний. Для систематизації та узагальнення отриманих результатів застосовувалися математико-статистичні методи.
Результати досліджень. Експериментальним способом встановлено, що заміна оранки на глибину 28-30 см під посіви пшениці озимої на мілкий (10-12 см) дисковий обробіток та зменшення норми висіву пшениці озимої сорту Херсонська-99 до 2,25 млн. шт. схожого насіння на гектар завдяки збільшенню ширини міжрядь, забезпечили підвищення урожайності зерна на 16,7 % у 2020 р.
та 7,7 % у 2021 р. Отриманий на 1 га прибуток за цієї технології склав 13280,5 грн. у 2020 р. та 28484,9 грн. у 2021 р., що на 18,4 % і 9,3 % більше за аналогічні показники на глибокій оранці та на 31,3 % та 8,9 % більше ніж за класичної норми висіву (4,5 млн. шт./га).
Висновки. Підтверджено ефективність заміни глибокої оранки мілким дисковим розпушуванням та зменшення норми висіву до 2,25 млн. шт./га у вирощуванні пшениці озимої сорту Херсонська-99 в зернопаропросапних сівозмінах Півдня України. Виявлено закономірність у розмірі ефекту від зменшення норми висіву за більш посушливих умов вегетаційного період.
Ключові слова: адаптація до змін клімату, спосіб обробітку ґрунту, ширина міжрядь, норма висіву, якість сівби, погодні умови, якість зерна, економічна ефективність.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).