ЗАСТОСУВАННЯ ВЕГЕТАЦІЙНИХ ІНДЕКСІВ VHI ДЛЯ ПРОГНОЗУВАННЯ ВРОЖАЙНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР
Анотація
Метою роботи є висвітлення алгоритму та результатів моделювання середньообласних рівнів врожайності зернових та зернобобових культур в окремих областях України (на прикладі Одеської області) із використанням дистанційних даних, а саме індексу стану рослинності VHI.
Методи. Модельні розрахунки проведено за даними продуктивності зернових та зернобобових культур в Одеській області за 2011-2020 роки та вегетаційним індексом VHI за цей же період. Продукти VHI отримані на основі даних NOAA STAR – Global Vegetation Health Products (роздільна здатність 4 км, композит за 7 днів). Зв’язок VHI з рівнем врожайності зернових та зернобобових культур оцінювали кореляційно-регресійним аналізом.
Результати. Встановлено наявність статистично значимого зв’язку між VHI та рівнем врожайності зернових та зернобобових культур в Одеській області з коефіцієнтом кореляції 0,8-0,9 в період з квітня по липень.
Встановлено регресійні залежності для прогнозу врожайності зернових і зернобобових культур (станом на кінець квітня і травня) з використанням VНI за 16 і 20 тиждень з початку року. Коефіцієнт кореляції між фактичним рівнем врожайності Ufact та модельними значеннями становить 0,93 для Ufor(16) і 0,89 для Ufor(20). Похибка прогнозу не перевищувала 10 % для Ufor(16) у 70 % випадків, а для Ufor(20) у 80 % випадків.
Висновки. Авторами встановлено регресійні залежності для раннього прогнозу (станом на кінець квітня і травня) врожайності зернових і зернобобових культур в Одеській області з використанням усереднених для регіону вегетаційних індексів VНI за 16 і 20 тиждень з початку року. Вказаний алгоритм може бути застосований для побудови модельних співвідношень розрахунку врожайності сільськогосподарських культур як для різних регіонів України, так і окремо для різних культур.
Ключові слова: прогноз врожайності, вегетаційні індекси, VHI, зернові та зернобобові культури, моделювання врожаю.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).