ЕФЕКТИВНІСТЬ ОСНОВНОГО ОБРОБІТКУ ҐРУНТУ ТА МІНЕРАЛЬНОГО ЖИВЛЕННЯ У ВИРОЩУВАННІ СОЇ НА ЗРОШЕННІ
Анотація
У статті наведено результати експериментальних досліджень впливу різних способів і глибини основного обробітку та доз мінеральних добрив на агрофізичні властивості ґрунту, поживний режим і продуктивність сої.
Мета досліджень – встановлення найбільш ефективних способів основного обробітку ґрунту і доз застосування мінеральних добрив у вирощуванні сої в просапній сівозміні на зрошенні півдня України та їхнього впливу на ріст і розвиток рослин і формування врожаю та якості насіння. Під час експерименту використовували польовий, кількісно-ваговий, візуальний, лабораторний, розрахунково-порівняльний, математично-статистичний методи з використанням загальновизнаних методик і методичних рекомендацій. Для визначення ефективності застосування основного обробітку ґрунту та доз внесення мінеральних добрив на продуктивність сої було закладено п’ять варіантів способів і глибини основного обробітку та три варіанти систем удобрення: органічна і дві органо-мінеральні з дозами внесення мінеральних добрив – N30P60, N60P60 на фоні післяжнивних решток культур сівозміни та оптимального режиму зрошення.
Результати. Під впливом способів, глибини та систем основного обробітку й удобрення в сівозміні відбулися зміни агрофізичних властивостей, поживного режиму, що обумовило створення різних умов для росту і розвитку культури та формування врожаю. Урожайність насіння сої за оранки на глибину 25-27 см склала в середньому за п’ять років на органо-мінеральній системі удобрення з внесенням під сою N60P60 — 4,22 т/га. За комбінованого обробітку, який поєднував дискове розпушування на 14-16 см з щілюванням на глибину 38-40 см у системі диференційованого-1 обробітку ґрунту отримано 4,12 т/га насіння сої. У середньому по фактору В (система удобрення) урожайність насіння сої за органічної системи удобрення склала 2,38 т/га. Унесення дози добрив N30P60 сприяло зростанню врожаю на 0,84 т/га, а N60P60 на 1,39 т/га, або на 35,2 та 58,4 % відповідно.
Висновок. У коротко-ротаційних просапних сівозмінах на зрошуваних землях півдня України найбільш сприятливі умови для росту, розвитку і формування врожаю насіння сої на темно-каштанових ґрунтах створюються за систем різноглибинного основного обробітку ґрунту з обертанням скиби або диференційованого з одним за ротацію комбінованим обробітком, який поєднує мілке дискове розпушування зі щілюванням на глибину 38-40 см під попередню культуру.
Ключові слова: соя, спосіб і глибина обробітку, мінеральні добрива, агрофізичні властивості, урожайність .
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).