ОЦІНКА ВИЗНАЧЕННЯ ПОКАЗНИКІВ ЯКОСТІ МОЛОКА СУЧАСНИМИ ЗАСОБАМИ
Анотація
Мета досліджень – аналіз сучасних способів та засобів для визначення показників якості молока.
Методи досліджень. Порівняльні дослідження способів та засобів для визначення показників якості молока. Аналізатор якості молока «Milkotester» моделі «Master Eco» призначений для вимірювання масової частки жиру, білка, сухого знежиреного молочного залишку, доданої води, точки замерзання, температури молока, густини молока. Апробацію сучасного приладу для оцінки якості молока «Milkotester» моделі «Master Eco» проводять під час визначення наведених вище показників якості молока на молочній фермі у порівнянні із стандартизованими методами визначення показників, які характеризують якість молока. Повторність вимірювань – 10.
Результати досліджень. Апробацію аналізатора якості молока «Milkotester» моделі «Master Eсo» проводили у порівнянні зі стандартизованими методами. Встановлено, що прилад функціонує з похибкою під час вимірювання масової частки жиру в молоці ± 0,03 %, що відповідає вимогам нормативної документації на прилад ± 0,1 %, масової частки білка – ± 0,04 % і ± 0,1 % відповідно, масової частки сухих речовин – ± 0,04 % і ± 0,1 %, густини – ± 0,1 кг/м3 і ± 0,3 кг/м3, доданої води – ± 2,3 % і ± 3,0 %, точки замерзання ± 0,002 °С і ± 0,005 °С, температури молока – ± 0,1 °С і ± 1,0 °С відповідно. Тривалість визначення показників якості молока одної проби приладом становить 1,5 хв.
Висновки. За даними досліджень встановлено, що відбувається постійне вдосконалення способів і засобів з оцінки якості молока. В останні роки закордонними фірмами розроблені електронні прилади для оцінки якості молока. Окремі аналізатори якості молока, які функціонують на електронній основі, розроблені і в Україні. Один з найсучасніших приладів для оцінки якості молока європейського рівня «Milkotester» болгарського виробництва забезпечує виконання технологічного процесу з вимірювання масової частки жиру, білка, сухих речовин, доданої води, точки замерзання, температури молока, густини молока. Похибка під час вимірювання показників, які характеризують якість молока відповідає вимогам нормативної документації на прилад. На ринку України пропонується електронний прилад «Charm Peel Plate» американського виробництва, який призначений для визначення бактеріального обсіменіння молока.
Ключові слова: аналізатор молока, білок, густина, жир, знежирений молочний залишок, молоко, стандартизовані методи, якість молока.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).