УРОЖАЙНІСТЬ ГІБРИДІВ КУКУРУДЗИ ЗАЛЕЖНО ВІД ГУСТОТИ РОСЛИН ТА СИСТЕМИ УДОБРЕННЯ
Анотація
У статті наведено результати досліджень щодо формування урожайності кукурудзи на зерно залежно від елементів технології вирощування в умовах Лісостепу України.
Метою досліджень було виявлення впливу густоти рослин та системи удобрення на урожайність гібридів кукурудзи на зерно. Дослідження проводили впродовж 2017-2019 рр. на дослідному полі Білоцерківського національного аграрного університету (Білоцерківський НАУ).
Методи досліджень: польовий, розрахунковий та статистичний.
Результати. Виявлено закономірності росту, розвитку і формування урожайності рослинами, як у конкретних умовах років досліджень, так і з огляду на середньобагаторічні значення з урахуванням особливостей гібридоорієнтованої технології. За результатами експерименту зафіксовано, що максимальні показники урожайності за вирощування ранньостиглого гібриду кукурудзи ДН ПИВИХА з ФАО 180 загалом по досліду було отримано за передзбиральної густоти 75 тис. шт./га та застосування комбінованої органо-мінеральної системи удобрення – 11,09 т/га; середньоранній гібрид кукурудзи ДН ОРЛИК, ФАО 280 загалом у досліді забезпечив урожай зерна 9,60 т/га,
а в розрізі років: 2017 – 7,86 т/га, 2018 – 11,22 т/га, 2019 – 9,72 т/га. А от середньостиглий гібрид кукурудзи ДН САРМАТ, ФАО 380 забезпечив урожай зерна 10,81 т/га, а в розрізі років: 2017 – 9,31 т/га,
2018 – 11,68 т/га, 2019 – 11,44 т/га. Істотний вплив на формування рівня урожайності кукурудзи чинить фактор гібриду (27 %), система удобрення (21 %) ,умови вегетаційного періоду (фактор БВ 9 %),
умови вегетаційного періоду (19 %), передзбиральна густота (18 %).
Висновки. В умовах Правобережної частини Лісостепу України спостерігається зростання рівня продуктивності гібридів кукурудзи від ранньостиглих до середньостиглих, незалежно від впливу інших факторів досліду.
Ключові слова: кукурудза на зерно, гібрид, густота рослин, система удобрення, урожайність, елементи технології вирощування.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).