ВПЛИВ СИСТЕМ ОБРОБІТКУ ГРУНТУ НА РІСТ, РОЗВИТОК ТА ВРОЖАЙНІСТЬ ЛЬОНУ-ДОВГУНЦЯ
Анотація
Мета досліджень: удосконалення технології вирощування льону-довгунця в Західному регіоні України на основі впровадження систем мінімізації обробітку ґрунту, які підвищують врожайність трести і насіння.
Методи досліджень: польовий, лабораторний, візуальний та порівняльно-розрахунковий метод.
Результати досліджень: Польові досліди передбачали дослідження трьох систем обробітку ґрунту (традиційної, консервувальної і мульчувальної) та визначення їхнього впливу на показники росту і розвитку та врожайності трести і насіння льону-довгунця.
Традиційна система обробітку грунту включала такі операції: оранку обертовим плугом на глибину 27 см, культивацію з одночасним боронуванням та передпосівний обробіток ґрунту.
Консервувальна система базувалася на глибокому безполицевому розпушуванні ґрунту і передбачала чизелювання на глибину 40 см, дискування на глибину 15 см, культивацію з одночасним боронуванням, передпосівний обробіток ґрунту.
Під час реалізації мульчувальної системи було проведено дискування на глибину 15 см, культивацію з одночасним боронуванням та передпосівний обробіток ґрунту комбінованим агрегатом. Для виконання операцій з обробітку ґрунту застосовувались такі ґрунтообробні знаряддя та машини: борона дискова БДВП-3,6, обертовий плуг ПОН-5/4, чизель ПЧ-3, культиватор КПСП-4, агрегат передпосівного обробітку ґрунту ЛК-4.
Для сівби льону-довгунця сорту Каменяр використали зернову сівалку СЗ-3,6 ASTPA. Одночасно із сівбою льону проводилось локальне внесення мінеральних добрив (нітроамофоска 2 ц/га).
Застосування консервувального обробітку дає змогу отримати врожайність лляної трести на рівні 3,5 т/га, що більше на 0,4 т/га (на 12,9 %) ніж із ділянки з традиційним обробітком ґрунту та на
0,7 т/га (на 25 %) в порівнянні з мульчувальним обробітком. На ділянці з консервувальним обробітком врожайність насіння була найбільшою і становила 0,64 т/га. Різниця між цим варіантом, традиційним та мульчувальним обробітком ґрунту сягає відповідно 0,06 т/га (10,3 %) та 0,10 т/га (18,5 %).
Висновки. Консервувальний обробіток грунту, який базується на безполицевому обробітку ґрунту на глибину 40 см та дискуванні на глибину 15 см позитивно впливає на ріст і розвиток рослин, урожайність та якість продукції льону-довгунця.
Ключові слова: дослідження, льон, стимулятори росту, мікродобрива, позакореневе підживлення, врожайність, ефективність.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).