ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ДЕСТРУКТОРІВ ПІСЛЯЖНИВНИХ РЕШТОК ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКА ЗА РІЗНИХ СПОСОБІВ ОБРОБІТКУ ҐРУНТУ
Анотація
У статті проаналізовано вплив процесів розкладання соломи пшениці озимої під дією деструкторів, які загортаються в ґрунт знаряддями з різною конструкцією робочих органів, у зерно-паропросапній сівозміні дослідного поля Південно-Української філії УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого на такі результативні показники виробничої діяльності: урожайність насіння соняшника, собівартість отриманої продукції та прибутковість виробництва.
Мета досліджень – формування та визначення оптимальної економічно ефективної системи технічного і технологічного забезпечення господарств для використання на добриво соломи пшениці озимої з попереднім обробленням її деструкторами, що сприяє зниженню техногенного навантаження, підвищенню продуктивності галузі рослинництва та збереженню родючості ґрунтів у сівозмінах на неполивних землях Півдня України.
Методи дослідження – польовий, кількісно-ваговий, візуальний, лабораторний та математико-статистичні. У сівозміні досліджували п’ять способів основного обробітку ґрунту з різною глибиною розпушування на фоні обробки соломи деструкторами.
Результати: встановлено, що під час вирощування соняшника в посушливих умовах південної частини Степової зони України на неполивних землях доцільно використовувати на добриво післяжнивні рештки пшениці озимої, обробляти її деструкторами в комплексі з аміачною селітрою та загортати в ґрунт, застосовуючи глибоку оранку, що створює сприятливі умови для її розкладання та формування урожайності насіння на рівні 2,58 т/га.
Висновки: встановлено, що прибуток від застосування деструкторів за полицевого обробітку ґрунту на глибину 30-32 см та безполицевого розпушування на глибину 40-42 см в рази перевищує додаткові витрати на внесення деструктора та аміачної селітри. Мілкий і поверхневий обробіток ґрунту та сівба в необроблений ґрунт проявили себе неефективними в умовах посушливого південного клімату на неполивних землях з низьким коефіцієнтом зволоження навіть за оброблення деструкторами, в результаті чого на кожну гривню додаткових витрат було отримано від 0,16 грн до 1,63 грн збитку.
Ключові слова: спосіб обробітку, післяжнивні рештки, деструктор, аміачна селітра, витрати виробництва, урожайність, економічний ефект.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).