ПРО ВПЛИВ КЛІМАТИЧНИХ ЗМІН НА АГРОСФЕРУ УКРАЇНИ: ОГЛЯД
Анотація
Метою роботи є огляд та аналіз основних результатів сучасних наукових досліджень щодо впливу змін клімату на агросферу України.
Результати. Аналіз проведених досліджень показав, що наслідки кліматичних змін для агросфери відчутні вже сьогодні і матимуть продовження в майбутньому. Спостережувані кліматичні зміни в останні десятиліття вже істотно вплинули на зміщення у північному напрямку всіх агрокліматичних зон Європи, включаючи Україну. З точки зору продуктивності агросфери України, зміни клімату матимуть як позитивні, так і негативні наслідки. До позитивних можемо віднести: покращення умов формування і скорочення термінів збирання врожаю; можливість ефективного впровадження пізньостиглих сортів (гібридів), для яких необхідно більше теплових ресурсів; покращення умов перезимівлі сільськогосподарських культур; підвищення ефективності внесення добрив. Модельні оцінки впливу зміни клімату на врожайність пшениці в Україні переважно свідчать про позитивні наслідки впливу потепління клімату на врожайність у середньостроковій перспективі, проте з підвищенням рівня середньорічної температури на 2ºС вище норми очікується зниження рівня врожайності зернових. До негативних наслідків впливу кліматичних змін на агросферу належать: посилення посушливості впродовж вегетаційного періоду; прискорення розкладання гумусу в ґрунтах; погіршення зволоження ґрунту в південних регіонах; погіршення якості зерна та незабезпечення повної яровизації зернових; зростання кількості шкідників, поширення збудників хвороб рослин та бур’янів завдяки сприятливим умовам для їх перезимівлі; зростання вітрової та водної ерозії ґрунту, спричинене збільшенням кількості посух та екстремальних опадів; збільшення ризиків вимерзання озимих культур через відсутність стійкого снігового покриву.
Висновки. Особливої ваги в умовах зазначених кліматичних змін набувають ресурсоощадні агротехнології, до яких відносяться технології типу no-till, strip-till, ridge-till, які дають можливість частково зберігати і накопичувати на поверхні ґрунту мульчу, знижують швидкість руху приземного шару повітря і сприяють кращому збереженню вологи, накопиченої впродовж осінньо-зимового періоду. Також у визначенні найбільш дійових шляхів і механізмів зниження погодних ризиків для українських аграріїв необхідно враховувати світову практику climate-smart технологій.
Ключові слова: зміни клімату, агросфера, агрокліматичні зони, врожайність, сільськогосподарські культури, фітосанітарний стан, ресурсоощадні агротехнології.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:a. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).